09.12.2017 16:49 │Günc.: 18.10.2019 15:05

Access point‘ler kullanılacak ortamlara göre 2 türde üretilirler. Ev, ofis gibi kapalı ve duvarların bulunduğu iç mekanlarda kullanılacak türe iç ortam erişim noktası denir. Bahçe, teras, sokak ve kampüs gibi açık alanlarda kullanılacak türe de dış ortam erişim noktası nedir. Bu iki tür arasındaki en belirgin fark, dış ortam erişim noktalarının hava koşullarına ve tozlanmaya karşı daha dayanıklı olmasıdır.

Yaygın kullanıma sahip access point markaları Cisco, TP-Link ve Airties’ dir. Bu marka ürünlerin ısınma ve kilitlenme problemleri diğer marka ürünlere kıyasla daha düşüktür.

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point‘lerin çeşitli işlevleri vardır. Modem ya da switch üzerinden aldığı kablolu ağ bağlantısını kablosuz (wireless) bağlantıya dönüştürür. Yani kablosuz bağlantı bulunmayan ortama kablosuz ağ bağlantısı sağlar.

Access point ayarları yapıldığı takdirde, kablosuz ağ sinyalini güçlendirme işlevine de sahiptir. Mevcut olan kablosuz ağ sinyalini alıp güçlendirerek ortama geri iletir. Böylece kablosuz ağın etki alanını genişletmiş ve güçlendirmiş olur.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler