23.09.2018 10:34 │Günc.: 18.10.2019 00:11

Hepimizin başına gelebilecek  kötü durumlardan biriside ağız kokusudur. Bazen farkında bile olmadan ağzımızın koktuğunu anlayamayabiliriz. Bu durumda karşımızdakilerin rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu konu hakkında elimizden geldiğince sizlere faydalı olabilecek bilgiler aktaracağız.

Kişinin ağzının koktuğunu anlaması zor bir şey değildir. Özellikle sabahları uyanıldığı zaman ağızda olan kötü koku herkes tarafından bilinir. Ancak dil fırçalandığı zaman tip 1 kokular, yani dilin sırtından gelen kokular ortadan kalkar.

Dili fırçalarken, normal fırça dilin arka tarafından öne doğru sürülerek, fazla bastırmadan ve zedelenmeden fırçalanmalıdır. Bu, ağız kokusunu gidermede çok önemli bir uygulamadır. Her diş fırçaladıktan sonra, dilin sırtını arkadan öne doğru fırçalamaya özen gösterilmelidir. Bulantı yönetilebilir bir refleks olduğu için, mide bulantısı olan kişiler de bu uygulamada ısrar ederlerse, bir süre sonra bulantılarının ortadan kalktığını göreceklerdir.

Ayrıca çinkolu diş macunu kullanmaları tavsiye edilir. Bu diş macunlarından piyasada kolayca bulunabilir ve üzerleri okunduğunda görülebilir. Çinkolu diş macunlarının yanı sıra, alkolsüz ve çinkolu gargaralar da kullanılabilir.

Ağız kokusu nasıl anlaşılır?

Ağız Kokusu olan kişiler arkadaş ve aile ortamında konuşurken yakınlaşma arttığı için gelen uyarılara göre anlaşılır. Alkol ve Sigara kullanan kişiler, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar tüketenler, ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişilerde Ağız Kokusu olması normaldir.

Ağız kokusu için doktora gittiğinizde çok farklı yollarla tespit edilir. Bunun için 4 farklı yol izler ve bizzat koklama işini kendi yapar. Ağız kokusu testi şöyle yapılır;

Gelen hastanın nefesi 5 cm mesafe uzaklıktan koklanır.
Dilin arkasından önüne doğru, bir tahta kaşık ile kazıyarak koklanır.
Balmumundan yapılı olmayan doğal iplerle, dişlerin arasından ipi geçirip sonrasında ipi koklamak.
Petri kabının içine 370 derece inkübatürde hastanın tükürüğünü 5 dakika kadar bekletip koklamak.
Küçük poliklinikler ve Doktor muayenehanelerinin bazılarında, gelişmiş Hastanelerde Üflenen nefesin sülfür oranını ölçme yolu ile belirleyen cihazlar bulunmaktadır. Hatta küçük monitörler sayesinde kötü kokan gazlar da bulunmakta Fakat kötü koku yapan gazların sadece bir kısmı bu yolla görülmektedir.

Ağız kokusu ile mücadele için yapılması gereken en önemli adımlar şunlardır;

Yemeklerden sonra dişler fırçalanmalı, en az günde 1 kez özellikle akşam diş ipi ile diş araları temizlenmelidir.
Bazı diş fırçalarında dil temizleyici olduğunu düşünürsek, yoksa bile dil temizleyicilerle he akşam yatmadan dil üstü de fırçalanmalıdır. İngiliz Sağlık Araştırma ekibi Cochrane’in son raporunda dili temizliği geçici de olsa ağız kokusu giderme de etkili olduğunu açıkladı. Fakat çok baskı dile yapılmadan, yumuşak fırçalar kullanılmalı.
Alkol ve sigaradan uzak durun.
Şekerli ve asitli içecekleri tüketmeyin.
Bolca su, limonlu su ve yeşil çay tüketin.
Dengeli Beslenin.
6 ayda bir Diş hekimine gidin.

2008 yılında İngiltere’de  Cochrane Sağlık Araştırma ekibi tarafından yapılan bir araştırma da  içinde klorheksidin, setilpridinyum klorür, klor dioksit veya çinko gibi antibakteriyeller içeren ağız sularının, ağız kokularını yok etmese de düşürdüğü gözlemlendi. Fakat konuyla ilgili daha çok araştırma yapılması gerekmektedir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler