11.10.2018 21:20 │Günc.: 11.10.2018 21:20

Ecg testi çok basit ve acısız olan bir testttir. Kalbin ritmini 24 saat ECG monitörüne bağlayarak ölçmek ve gerekirse kaydetmek üzerine dayanır.

Böylece ECG cihazı ile kalbinizin kaç attığını ve kalbinizin ritminin çok mu ya da az mı olduğunu, taşikardinizin olup olmadığını, panik atağınızın kalbinizi daha hızlı çarptırıp çarptırmadığını görebilirsiniz.

ECG testi, daha da önemlisi çarpıntının, baş dönmesi ataklarının direkt olarak çözümünü bulması açısından önemlidir.

ECG cihazı

ECG cihazı küçücük bir wolkmen kadardır. Günümüze uyarlarsak bildiğiniz samsung ya da iphone telefon büyüklüğündedir. Kolunuzun üzerine bağlanabilen ECG kalp ritim ölçüm cihazından çıkan 3-4 elektrot bağlantılı kablo göğsünüze bağlanır ve 24 saat ölçüm yapılır.

ECG cihazı en önemlisi hastanede uzman bir hekim eşliğinde takılır. Türkiye de hastanelerimize uzman hekimlerimiz az olduğu için genelde size bir teknisyen eşlik edecektir. ECG cihazından çıkan kalbolar göğsünüze bağlanır sonrasında kablolar kolunuza sabitlenen cihaz üzerine takılır.

ECG cihazı vücudunuza takıldıktan sonra devletin hastanesi parasız diye 24 saat orada kalmanız gerekmez. Dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Fakat 24 saat sonra hastaneye tekrar gelmeniz gerekir. ECG Cihazı vücuda takıldıktan sonra arkadaşlarınız tarafından farkedilmesi oldukça zordur. Çok dikkatli arkadaşlarınız varsa “Nalan senin kolunda ne takılı” deyip belki anlayabilirler.

CG cihazıyla oyun oynayabilir, piştide tüm kağıtları toplayabilir, ya da dans edebilirsiniz. Tek yapmamanız gereken şey YIKANMAMAKTIR. 24 saat dayanacaksınız fakat doktorunuza kalbinizdeki hızlı atma ile ilgili olarak yani taşikardi ile ilgili olarak çok önemli bilgiler vereceksiniz.

ECG cihazı nasıl çıkarılır?

ECG Cihazı nın vücudunuza takılmasının üzerinden 24 saat geçtikten sonra Hastanenin Kardioloji bölümünü ziyaret etmelisiniz. Genelde yurtdışında oluyor ama, bazen Türkiye de özel hastanelerde de gördüğümüz, ECG cihazını kendinizin çıkarması ve hastaneye postalamasıdır.

Fakat siz her ihtimale karşı doktora gidin doktor çıkarsın. ECG Cihazından çıkan bilgiler 24 sat içerisinde analiz edilir ve size bilgi verilir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler