07.11.2019 10:38 │Günc.: 07.11.2019 10:41

Çıralı kumsalı 4.0 km uzunluğunda olup genişliği 50-100 metre arasında değişmektedir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Genel olarak-ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Güney ucunda ise antik Olimpos kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece, Çıralı kumsalı güneyi Olimpos deresi ile Olimpos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir.


çıralı sahili

Antalya, Kemer-Kumluca arasında bulunan Çıralı, her yıl sahiline yuva yapan Caretta caretta’ların yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölge. Doğal güzelliğinin yanı sıra yakınında bulunan antik Olimpos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş (Olimpos Da­ğı’nın yanartaşı), portakal bahçeleri ve seralar bölgeyi doğa ve tarih meraklıları için oldukça cazip kılıyor. Kışın nüfusu 500 civarında olan ve yaygın bir şekilde ev pansi­yonculuğu yapılan köyün ya­tak kapasitesi yaklaşık 1500. Çıralı’nın tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler ge­liştirilerek koruma altına alın­mış durumda. Olimpos antik kentinin bulunduğu vadi ve onun denize açıldığı kumsal, Arkeolojik SİT Alanı içinde. Kumsalın kuzeye doğru de­vam eden üç kilometrelik bö­lümü ve kıyı ise I. ve II. Derece Do­ğal SİT Alanı.


çıralı’dan bir görüntü

Her yıl sahiline yuva yapan Caretta caretta’ların Olimpos kumsalında yuvalama açısındaelverişliği azaltan çakıl yoğunluğu vardır. Çıralı kumsalında ise deniz çizgisinden hemen sonraki bir metre iri kumlu ve çakıllı bir banttan oluşursa da, daha sonra ince kumlu kumsal devam etmektedir. Üreme yoğunluğu da bu kumsaldadır. Kumsalın ardında, doğal bitki örtüsümakiler ve,fiştik çamı ağaçlan yer alır. Çıralı, Olimpos Milli Parkına ismini veren Olimpos antik kentini kapsaması nedeniyle l nci Derece Doğal SİT Alanı ve Arkeolojik SİT Alanıdır. Ancak, Olimpos Milli Parkının sınırları dışına çıkarılmıştır. Burada yer alan Yanartaş (Chimera) doğal gaz ateşi ile sürekli yanmakta ve ziyaretçiler için çekicilik taşımaktadır.

Çıralı’ı evlerinden bir görüntüÇıralı kumsalı, tüm dünyada nesli tehlike altında bulunan Caretta caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında yuvaladığı önemli kumsallar arasındadır. Yakınındaki üreme kumsalları Tekirova ve Kumluca’da artmakta olan insan baskısı, Çıralı kumsalının önemini daha da arttırmaktadır.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler