18.08.2019 00:27 │Günc.: 18.10.2019 00:37

İslam dininin ibadetlerinden biri olan beş vakit namaza çağrı şeklidir. Arapça'da «bildirme» anlamına gelir. Okuyana müezzin denir. Ezan 7 cümleden ibarettir:

• Altahu Ekber» (En büyük olan Allah'tır).

• Eşhedu en la ilahe illallah» (Şahadet ederim ki Allah'tan başka tapacak yoktur).

• Eşhedu enne Muhammeden Resulu'llah» (Şahadet ederim ki Muhammed, Allah'ın Peygamberidir).

• Hayyealas salat» (Namaza gelin).

• Hayyealel felah» (Gelin de kendinizi «manevi bakımdan» kurtarın).

• Allahu Ekber» (En büyük olan Allah'tır). .

• La ilahe illallah» (Allah'tan başka tapacak yoktur).

• Bütün bunlar 5 vakit namazla, cuma namazı İçindir. Bayram namazına davetse, şu cümleden ibarettir: «As - salatu cami'aten» (toplu namaza gelin).

• Ezan, çeşitli makamlardan, mümkün olduğu kadar sade, geçkisiz ve İrticalen okunur.

İkamet (kamet), farz namaza başlamadan önce okunması sünnet olan, ezana benzeyen sözlerdir. Ezandan farkı fazla olarak “Hayye alelfelah” tan sonra “Kadkamet-is salatü” (Namaz başladı) cümlesidir. Kadınlar, ezan ve ikamet okumazlar. Vakti girmeden önce okunan ezan ve ikamet vakti girince tekrar okunur. Kamet okumak ezan okumaktan efdaldir (üstün ve kıymetlidir).

Ezan, Müslüman ve akıllı biri tarafından yükseğe çıkarak okunur. Deli, fasık, çocuk, Müslüman olmayan, kadın, cünüb olan, sarhoş ezan okuyamaz. Ezan, bildirilen kelimelerle ayakta okunur. Tercümeleri hangi lisanda olursa olsun okunmaz. Okunduğu zaman ibadet değiştirilmiş olur.

Ezan, farz namazların vaktinde kılınması veya kazası sırasında okunur. Bayram, cenaze, vitr, teravih namazları için, ezan ve ikamet okunmaz. Ezan ve ikamet kıbleye karşı okunur. Okunurken konuşulmaz ve selama cevap verilmez. Konuşulursa her ikisi tekrar okunur. Ezan okuyana ”müezzin” denir. Müezzin ezanı yüksek bir yerde herkese duyurmak için yüksek sesle okur. Camilerin sembolü olan, üzerine çıkılıp ezan okunan minarelerin ilkini Eshab-ı kiramdan Mesleme bin Mahled, Mısır’da valiyken hicri elli sekiz senesinde hazret-i Muaviye’nin emriyle yaptırdı.

Cuma namazındaki birinci ezan hazret-i Osman zamanında başlamıştır. Minarede ve Cuma hutbesi okunacağı zaman, birkaç müezzinin bir ezanı birlikte okumalarına “ezan-ı cavk” denir. Bir arada çıkan yanık, hazin insan sesleri uzaktan işitilince, kalplere ve ruhlara tesir eder, insana manevi bir coşkunluk verir. imanlarını tazeler. Asırlardan beri yapıldığı için İslam adeti olmuştur.

Ezandan sonra salat ve selam okumak ilk olarak, hicri 781 (M.1351) senesinde Sultan Nasır Selahaddin’in emriyle Mısır’da başladı. Cenaze olduğunu bildirmek için minarelerde salat okunması muteber (kıymetli) kitaplarda yazılı değildir. Çirkin bir bid’attır. Dinde sonradan ortaya çıkarılan bir iştir.

Sözlükte "ezan" ne demek?

1. İslamlıkta namaz vaktini bildirmek için müezzinin yaptığı çağrı.

Cümle içinde kullanımı

Çınaraltı'na geldikleri zaman akşam ezanı okunmaya başlamıştı.
- T. Buğra
Emirgan Camiinden yankılanan sabah ezanını duydular.
- A. İlhan

Ezan kelimesinin ingilizcesi

[Adhan] n. Calvary
n. (Islam) azan, Islamic call to prayer called by the muezzin five times a day from a mosque's minaret
Köken: Arapça

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler