30.09.2018 17:50 │Günc.: 18.10.2019 15:01

Fotokapan, hareket sensörü veya kızılötesi sensör ile donatılmış veya tetikleyici olarak bir ışık demeti kullanan, uzaktan etkinleştirilmiş bir kameradır. Fotokapan araştırmacılar tarafından, vahşi hayvanları filme almak için kullanılan bir yöntemdir ve onlarca yıldır ekolojik araştırmalarda kullanılmıştır. Avcılık ve yaban hayatı görüntüleme uygulamalarına ek olarak, araştırma uygulamaları arasında yuva ekolojisi, nadir türlerin tespiti, nüfus büyüklüğü ve tür zenginliğinin tahmin edilmesi yanı sıra insan yapımı yapıların yaşam alanı kullanımı ve işgali araştırmaları da yer almaktadır.

Kızılötesi sinyallerinin alıcısı ile sahaya kurulan bir fotokapan. Potansiyel nesne ya da hayvan'ın hareketini algılamasından sonra çalışmaktadır. 

Fotokapanların en büyük avantajı, fotoğraflanan hayvanın haberi olmadan çok doğru verileri kaydedebilmeleridir. Küçük oldukları için vahşi yaşamı rahatsız etmezler. Sürekli ve sessizce çalışırlar. Kuruldukları alandaki türlerin varlığına kanıt sağlarlar. Ayak izleri ve skalaların hangi türe ait olduğunu gösterebilirler. Yönetim ve politika kararları için kanıt sağlayabilen uygun maliyetli izleme araçlarıdır. Kızılötesi flaşlı kameralar düşük rahatsızlık ve görüş açısına sahiptir. Koku ve akustik ipuçlarının yanı sıra kamera flaşı, hayvanları korkutarak fotokapanlardan uzaklaştırır. Ana alternatif ışık kaynağı, genellikle memeliler veya kuşlar tarafından saptanamayan kızılötesidir. 

Görüş imkanının olmadığı karanlık ortamlarda net kayıt yapabilme özelliğine sahip olan fotokapan teknolojisi, son dönemde güvenlik amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır.

Fotokapan, bir alandaki farklı tür sayısının sayılmasın da da yardımcı olur; bu, bir alandaki her organizmayı elle saymaya çalışmaktan daha etkili bir yöntemdir. Ayrıca belgelendirilmemiş yeni veya nadir türlerin belirlenmesinde de yararlı olabilir. Kamera tuzakları kullanarak hayvanların refah ve hayatta kalma oranları zamanla gözlemlenebilir. Fotokapan, hayvanların davranışsal ve aktivite kalıplarını belirlemede, günün hangi saatlerinde mineral kaynaklarını ziyaret ettikleri gibi verilerin toplanmasında yarar sağlar. Fotokapanlar ayrıca hayvan göçlerini kaydetmek için kullanışlıdır.

Fotokapan, yaban hayatı araştırması ve korunması konusunda devrim yaratmıştır. Nadiren görülen ve çoğunlukla genel olarak nesli tükenmekte olan türlerin fotoğrafik kanıtlarının toplanmasını mümkün kılmıştır. Daha az masrafla, göreceli kolaylık ve vahşi hayatı daha az rahatsız  ederek araştırma yapılmasını sağlamıştır. 

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler