10.02.2019 13:45 │Günc.: 10.08.2019 12:51

Kahverengi Göz Rengi
Kahverengi, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 55’inde görülen en yaygın göz rengidir. Kahverengiın bu kadar yüksek oranlarda ifade edilmesinin bir nedeni, genetik olarak baskın bir renk olmasıdır. Kahverengi gözler Asya, Avustralya ve Afrika’da, dünyadaki diğer yerlerden daha yaygındır.

Ela Göz Rengi

Ela dünyadaki göz renklerinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Pek çoğu ise kahverengi gözlerle karıştırır, ancak altın yeşil iris gibi belirgin farklılıkları vardır. Bu özel rengin görülme sıklığı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha çoktur.

Mavi Göz Rengi
Düşük miktarda melanin, bu rengi  ifade etmek için en kısa yoldur. Mavi renk, dünya çapında tüm gözlerin yaklaşık yüzde 8’inde oluşturur ve bu sayı zamanla azalmaktadır. Mavi gözler genetik olarak resesif kalıtsal özelliklerdir ve her iki ebeveynin de nesline aktarabilmesi için bu renk genine sahip olması gerekir. Ancak istisnalar olabilir.

Yeşil Göz Rengi

Yeşil göz rengi dünya nüfusunun sadece yüzde 2’sinde görülür ve mavi renge göre daha baskın olarak görülmesine rağmen, mavi gözlerin yeşile dönen istisnaları da vardır. Yeşil gözler sadece tüm renklerin çok küçük bir kısmını oluştursa da, Avrupa’da fazlaca görülmektedir. Celtic ve Germanic soyları, bu rengin yaklaşık% 16’sına sahiptir.

Kehribar Göz Rengi

Yeşil renkli gözler gibi kehribar renkli gözler de çok nadir görülmektedir ve küresel olarak tüm gözlerin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Güney Amerika ve Asya, bu göz renklerin en yaygın olduğu bölgelerdir.

İlk olarak da yazdığımız gibi, kahverengi gözler dünyadaki en yaygın göz renkleridir. Bu göz renklerinin dağılımı ve konsantrasyonu, analiz edilen bölgelere göre önemli ölçüde değişebilir. Bazı göz renkleri, bazı coğrafi bölgelerde daha yaygın iken, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan mavi gibi diğer renklerde sayılar azalmaktadır. Bu, göç ve karma toplumların artan etkisinden ve nüfus karışımından kaynaklanmaktadır. Dünyada çok sayıda lens kullanımı olduğu için bazı göz renklerinde az da olsa değişiklikler görülebilir. İnsanlar genel olarak göz renklerini sıradan bulduğu için lens kullanırlar. Bu yüzden lens kullanımı gitgide artmaktadır.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler