06.11.2019 15:50 │Günc.: 06.11.2019 15:53

Güllaç Gerekli Malzemeler :

6 yaprak güllaç
3 bardak süt
1 bardak toz şeker
1 çay bardağı iç (dövülmüş ceviz ve bu gibi)

Güllaç Yapılışı :

1. Sütün yarısı şekerle kaynatılır. Bir tarafa bırakılır, soğutulur.
2. Sütün kalan yarısı da sade olarak kaynatılır, soğutulur.
3. Güllaçların yaprak halinde bütün olarak sığacağı bir tepsiye şekersiz süt soğuk olarak dökülür. Güllaçlar birer birer bu süt içerisinde yumuşatılır. Ancak sütte fazla bırakılmayıp, hafif yumuşak bükülecek şekilde iken çıkarılır.
4. Çıkarılan bu güllaç, bohça katlar gibi katlanır, dört köşe haline getirilir. İçerisine dövülmüş ceviz katılır. Cevizler görünmeyecek şekilde kapatılır, alt üst ederek düz bir tabağa sıralanır. Böylece altı adet güllaç bittikten sonra ayrılan şekerli süt üzerine dökülür. Zaman zaman kaşıkla üstlerinin kuru kalmaması için kenardan alınan süt üzerine dökülür. Güllaçlar sütü tam çektikten sonra tabaklara alınır. Gül suyu serpilerek sofraya götürülür.
5. Güllaçlar yapıldıktan sonra hemen yenmelidir. Bekletilirse sütlü şurubunu çeker. Kurumaya başlar, o zaman yedekte şekerli süt bulundurmak lazımdır. yeneceğinde her tabak üzerine dökmek gerekir.

Not: Genellikle iç olarak güllaçlara kaymak, ağartılmış, dövülmüş badem; dövülmüş ceviz, evvelce pişirilip soğutulmuş koyuca muhallebi, dövülmüş fıstık, dövülmüş fındık konur. Güllaçlar içe konan ne ise ona göre ad alırlar.

Dikkat : Güllaç alırken tazesini almak lazımdır. Bayat güllaçlar pek lezzetli olmaz, yapılan masrafa değmez.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler