21.09.2019 11:22 │Günc.: 18.10.2019 00:18

Amerikalılar kabızlık sorunu için yılda 250 milyon dolardan fazla ilaç harcaması yapıyor. Sinir bozucu ve ağrılı bir problem olan bu rahatsızlığın en büyük nedeni yeterince lif ve su tüketilmediği için oluyor. Kabızlıktan hızlıca kurtulmak için yapmanız gereken 5 yol.

1- Ballı limonlu çay için

Çaya bal ve limon ekleyin. Bal müshildir ve limon da sindirim sistemi için doğal uyarıcı görevi görür. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

2- Çok fazla su için

Erkekler günde en az 3,7 litre sıvı ve kadınlar 2,7 litre içmelidir. Su ve meyve suları kabızlıkla mücadele için en iyisidir. Daha iyi bir sonuç için hafif ve doğal müshil olan armut ve elma sularını tercih edin.

3- Lifli yiyecekler tüketin

Lifli yiyecekler doğal bir müshil görevi görür. Günlük diyetinize en az 20-35 gram lif dahil etmelisiniz. Lif bakımından zengin yiyecek kaynakları arasında Brüksel lahanası, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur. Kabak, susam, ayçiçeği veya keten tohumu gibi tohumlar ve kuruyemişler de iyi lif kaynaklarıdır. Bununla birlikte, bir uyarı kelimesi: kanama bozuklukları, bağırsak tıkanıklıkları veya yüksek tansiyon varsa, keten tohumu yemeyin. Hamile ve emziren anneler de bundan kaçınmalıdır.

4- Kuru erik yiyin

Erik, sadece lif bakımından zengin değil aynı zamanda kabızlığı doğal olarak gideren bir dışkı gevşetici şeker olan sorbitol içerir. 100 gram kuru erik 14.7 gram sorbitol içerir.

5- Yoğurt tüketin

Kabızlık çekiyorsanız, süt ürünlerinden uzak durmanız tavsiye edilse de, bunun istisnası yoğurttur. Yoğurt, kabızlığı gidermek için tüketilen en etkili besindir.

Tuvaletinizi yaparken oturma pozisyonunuz doğru olmalıdır.

"Batı tarzı” floş tuvaletlerde otururken, sırtınızla 90° 'de kalçalarınızla düz oturmak çok yaygındır. Ancak bu yanlış duruş. Dışkılama geçişi puborektalis kası çekilmesi nedeniyle daralır. Uyluk ve kalça 90° açı yaptığında, bu kas gergindir ve kolonun düzgün şekilde açılmasına izin vermez. Oturmanın doğru yolu, öne eğilmektir, böylece omurganız uyluklarınıza göre yaklaşık 35° bir açıda olur.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler