10.08.2019 21:10 │Günc.: 17.10.2019 23:52

Oldukça yaygın bir problem olan kepek, saç teninin hasarsız biçimde kabuklanmasıdır.

Kadın ve erkeklerin ortak problemi olan kepek bulaşıcı değildir. Kepeğin oluşmasına neden olan problemleri kişisel ve dışsal olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Kişisel sebeplerin başlıcaları yağlı bir cilde sahip olmak, hormonal bozukluklar, alerjik rahatsızlık ve fazla terlemeyi söyleyebiliriz.

Dışsal nedenler ise stres, temizlik problemleri, jöle, saç spreyi, saç boyası, soğuk hava, kafayı sıkan eşarp veya şapka kullanımı gibi misaller verebiliriz.

EN BÜYÜK NEDEN: TEMİZLİK

Bu sebeplerin arasında dikkat edilmesi gereken en büyük neden temizliktir. Yağlı saçlarda kepek varlığı kuru saçlara göre daha yüksektir. Az yıkanan saçlarda kepek oluşmasına mani olmak neredeyse ihtimalsizdir.

ŞAMPUAN TERCİHİ ÇOK ÖNEMLİDİR.

Kepek kendiliğinden ortadan kalkacak bir rahatsızlık değildir. Ama hakimiyet altına alınabilir. Kepekten kurtulmak için ilk olarak içerisinde çinko, sülfür, katran gibi natürel maddelerin bulunduğu şampuanlar kullanılmalıdır. Tenimizin tipine göre bir kepek şampuanı da tercih etmeye itina gösterilmelidir.

SAÇLARINIZI ILIK SUYLA YIKAYINIZ

Saçınıza uygun şampuanı aldığınız zaman, günlük ya da iki günde bir yıkayarak kepeklenmeyi hakimiyet altına alabilirsiniz. Kepek problemi hakimiyet altına alındıktan sonra hafta da iki veya 3 uygulamayla bunlara devam etmek gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise çok sıcak su kepeklenmeyi artıracağından ılık suyu seçim tercih etmek gerekir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler