29.08.2019 16:41 │Günc.: 17.10.2019 23:57

Yüksek lisans yapmak geçmiş yıllarda zor bir durumdu. Şimdilerde ise bir gereklilik olmakla birlikte, birçok kişi için tutunacak güvenli bir dal olarak görülmektedir. Yüksek lisans yapabilmek için öncelikle herhangi bir lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor.

Tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılan yüksek lisans çoğu kişiye yeni iş kapıları açıyor. Peki en kolay yüksek lisans nasıl yapılır diyorsanız sizlere bu yazımızda yüksek lisansa dair bilgiler sunacağız.

En Kolay Yüksek Lisans Nasıl Yapılır

Kariyer yaşamında bir yerlere gelmek, sektörde yükselmek, kamuda kademe aşmak ve akademisyen olmak isteyenler için önem taşıyan yüksek lisans tezli ve tezsiz olarak yapılabiliyor. Tezli yüksek lisansta ALES zorunluluğu olmakla birlikte 2 yıl süre olarak eğitim şartı bulunuyor. Tezsiz yüksek lisansta ise bu zorunluluk olmuyor ve 1 yıl eğitim şartı yer alıyor.

Yüksek lisans eğitiminde amaç 4 yıllık lisans eğitiminde kazanılan bilgi ve deneyimin sonuçlarını ortaya koymaktır. Günümüzde lisans eğitimini tamamlayanların çoğu yüksek lisansa yönelmektedir. Özellikle de en kolay yoldan yüksek lisans yapmak isteyenler için tezsiz yüksek lisansın bir fırsat olduğunu belirtmek isteriz.

Tezsiz yüksek lisans konusunda birçok kişinin yanlış ve kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunu görerek sizlere yazımızın ilerleyen bölümünde bu konuda detaylı bilgiler sunacağız.

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezsiz yüksek lisans 1 yıllık öğrenim süresine sahip olan, Devlet ya da Vakıf üniversitelerinde belirli bir ücret karşılığında alınan eğitimdir. Tezsiz yüksek lisans nasıl yapılır sorusuna ilk olarak ALES puanı gerekmediğini söyleyerek başlayalım.

Ayrıca tezsiz yüksek lisans için dil puanına da ihtiyaç yoktur. Tezsiz yüksek lisans deyince akla her ne kadar tez yazılmadan yapılan bir yüksek lisans eğitimi gelse de maalesef durum böyle değildir. Son yıllarda tezsiz yüksek lisanslar için Bitirme Ödevi verilmektedir. Bitirme Ödevi tamamlanmadan ücret ödense dahi tezsiz yüksek lisans mezunu olmak mümkün değildir.

Kolay yoldan yüksek lisans mezunu olmak isteyenler için tezsiz yüksek lisans bir avantajdır. Ancak tezsiz yüksek lisans ile Akademisyenlik başvurusu yapmak mümkün değildir.

Tezsiz yüksek lisans mezunu olmak sadece kariyer aşamasında avantaj sağlayacaktır. Bilhassa yöneticilik vasfı isteyenler için yüksek lisans diplomasına sahip olmak önemli bir basamaktır.

Tezli Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezli yüksek lisansta tezsiz yüksek lisansa göre eğitim süreci daha zordur.  Tezli yüksek lisans yapmak istiyorsanız biraz daha zor bir süreç sizi bekliyor olacak. En başta bilmeniz gereken tezli yüksek lisans için en az 2.50 not ortalaması gerekmektedir.

YDS, YÖKDİL veya üniversiteler tarafından yapılan dil sınavından 50 üzerinde puan ve ALES puanı şarttır. 

Tezli yüksek lisans hem Akademisyenlik için, hem de kariyer planlaması için önemli bir fayda sağlayacaktır. 

Hangi Yüksek lisansı yapacağınız konusunda karar alırken hedeflerinizi göz önüne almanız gerekmektedir. Eğer kolay yoldan yüksek lisans mezunu olayım diyorsanız tezsiz yüksek lisansı tercih edebilirsiniz. Ancak hem akademisyenlik, hem de iş hayatı için faydalı bir eğitim görmek istiyorsanız tezli yüksek lisansı tercih etmelisiniz. Unutmayın her iki durumda da hazırlayacağınız tez veya ödevin size özgün olması en önemli konulardan biridir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler