23.02.2019 11:55 │Günc.: 18.10.2019 09:59

Zaman aralıklarını ölçmeye yarayan hassas bir saattir. Laboratuvarlarda deney, çeşitli yarışmalarda yarışma süresini ölçmek için kullanılır. Olay, ya da yarışma başlar başlamaz kronometrenin düğmesine basılıp, işletilir, biter bitmez gene düğmeye basılıp durdurulur. Gösterge başlama ve bitme arasındaki süreyi gösterir. Kronometreler saniyenin 1/lO'una kadar ölçebilirler. Kronometrelerde, normal saatlerden farklı olarak, hassasiyeti artıran bazı ilave mekanizma yerleştirilmiştir. İlave mekanizmalarla saatte sıcaklığın değişmesi ile ortaya çıkan tesirler dengelenir. Zemberek vasıtası ile iletilen güç, zaman içinde sabit tutulur. Çevreden gelen sarsıntı ve titreşimlerin tesirini ortadan kaldırmak için özel kutular içinde muhafaza edilirler.

Kronometrelerin görünüşü, adi saatlere benzer. Onlardaki gibi akrep ve yelkovanı vardır. Ayrıca, her yarım saniyede bir hareket eden bir ibre ile başlangıçtan itibaren kaç saat geçtiğini gösteren ikinci bir ibre daha bulunur. Kronometreler, hergün radyo saat ayarı ile kontrol edilir. Denizcilik ve havacılıkta, bulunulan yerin tesbiti için kronometreden büyük ölçüde faydalanılır. Bunun için kronometre, Greenwich saatine göre ayarlanır. Sekstant yardımıyla bulunan mahalli saat ile kronometreden okunan Greenwich saati arasındaki fark, bulunulan yerin boylamını verir.

Fotosel Kronometre besyo parkurlarında kullanılan bir tür zaman saptama sistemidir. Sistem giriş ve çıkış olmak üzere iki adet kapıdan oluşmaktadır.Sporcunun giriş kapısından geçerek parkura başlamasıyla kontrol ünitesine başlangıç sinyali gönderilir ve kronometre saymaya başlar. Ardından sporcu çıkış kapısından geçer ve çıkış kapısı sisteme durma sinyalini gönderir.Çıkış kapısının sinyaliyle kronometre durur ve milisaniye hassasiyetindeki değer led panelden okunur. Sistemde kapılar tek seferlik çalışır. Kapılarda reflektörden yansımalı sensörler kullanılmaktadır. Yani kapıda bulunan sensörle karşısında bulunan reflektör arasında herhangi bir kablo bağlantısı bulunmamaktadır.

Kronograf mı kronometre mi?

Bu iki saatçilik terimi hep karıştırılır. Kronometre, “Ayar farkı test edilmiş dakik saat” demektir. Başka bir deyişle “kaos”‘un karşıtıdır, kronos ‘doğru ölçer’ demektir. İsviçre’deki COSC (Controle Officiel Suisse Des Chronometres) adı verilen rasathanelerde bazı saat makinaları kronometre özelliğini kazanabilmek için dakiklik testine tabi tutulurlar, değişik ısılarda ve pozisyonlarda yatay, düşey test edilip kabul edilebilen limitlerde iseler “Kronometre” ünvanını hak ederler. O makinaya özel bir sertifika verilir ve kadrana kronometre yazılmasına onay verilir. Kronograf ise “belirli bir zaman aralığını ölçen saat” demektir. Yerel saatten bağımsız bir zaman aralığını tutmaya yarar ve saate spor bir görünüm kazandırır. Sporcular tarafından da işlevsel olarak bir hayli kullanılır.

Sözlükte "kronometre" ne demek?

1. ( khronos zaman, metron ölçü) süreölçer.

Kronometre kelimesinin ingilizcesi

n. chronometer, split second watch, stopwatch, timer, clock, timekeeper, timepiece
Köken: Fransızca

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler