11.10.2018 20:00 │Günc.: 11.10.2018 20:00

Deri üzerinde kaşıntı ve yanmalarla birdenbire beliren birtakım kabartılara verilen addır.

Birtakım yabancı organik cisimlere, besinlere, ilaçlara karşı vücutlarında hassasiyet olan kimselerde görülür. Bu hassasiyete «alerji» denir. Bağırsak kurtlan da çocuklarda kurdeşene yol açar. Bazı bilginlere göre de, alerji hastanın vücudunda «histamin» denilen bir maddenin birikmesinden ileri gelir. Bütün bunlardan ötürü tedavide ya kurdeşene yol açan maddeyi bulmak ve bunu kullanmamak, ya da «antihistaminik» ilaçlar almak gerekir.

Kurdeşenin çeşitli sebepleri vardır: çuha çiçeği ve ısırgan otunun deriye teması, böcek ısırmaları, sıcak, soğuk, sürtünme tahrişi veya vurma, çarpma tazyiki, polenler tozlar ve buharların solunum yoluyla alınması, bazı ilaçlar, kan nakli, serum ve aşılar, bazı kimyevi maddeler, kanser hücrelerinin parçalanma ürünleri, iltihap yuvaları, mide-barsak bozuklukları, mantarlar ve özellikle tenya, solucan ve kıl kurdu gibi parazitler kurdeşene sebebiyet vermektedirler. Sebep ne olursa olsun, meydana geliş mekanizmasında; derideki bazı özel hücrelerden (mast hücreleri) histamin, bradikinin, seratonin gibi maddelerin salınıp, mahalli ödem gelişmesi yatmaktadır.

Döküntülerin rengi açık sarı, açık kırmızı veya alacalı olabilir. Kaşıntı ve yanma yanında hafif ateş müşahade edilebilir. Nadiren döküntüler ağız, dil ve gırtlakta da yerleşerek ses kısıklığına, nefes darlığına ve hatta ölüme bile yol açabilirler.Tedavinin esası, kurdeşeni meydana getiren sebebi bulup ortadan kaldırmaktır. Kurdeşenli hastaya kuvvetli müshil verilerek barsaklar boşaltılır. Ses kısıklığı olan durumlarda adrenalin kullanılır. Diğer durumlarda antihistaminler verilir, döküntüler için de kaşıntı giderici losyon veya solüsyonlar tavsiye edilir. Ağır durumlarda kortizonlu iğneler zerkedilir.

Bu hastalığı kimi zaman vücut belirler, bazı insanlar ilaca ya da aşıya karşı narin bir yapıya sahiptir ya da arı sokması o vücut yapısı için büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarabilir. Kronik ürtiker ise;güneş ışığı,derinin aşırı sıcağa maruz kalması ve alerjik hastalıklar tarafından tetiklenir. Kurdeşen kabarıklıkları genellikle 24 saat içerisinde kaybolur. Ancak eski döküntüler kayboldukça yerine yenileri gelebilir ve böylelikle kurdeşen birkaç gün veya daha uzun süreler sürebilir.

Bu şekilde ilerleyen kurdeşen nöbetleri çoğunlukla 6 haftadan kısa sürer ancak hastalığın süresi 6 haftayı geçmişse, bu durumda kronik kurdeşen söz konusu demektir. Kurdeşende, deride hafifçe kabarık şekilde pembe ya da kırmızı kabarıklıklar oluşur. Bu döküntüler tek başına ya da grup şeklinde ortaya çıkabilir. Hatta geniş bir alanda döküntüler birleşebilir.

Bir noktadaki kabarıklık bir gün içerisinde kaybolabilir ama başka bir noktada yeni bir tanesi ortaya çıkabilir. Şiddetli kaşıntı, yanma hissi veya ağrı diğer belirtiler arasındadır. Belirtiler genellikle geceleri daha da kötüleşir. Kısa süreli yani akut kurdeşen çoğunlukla alerjik bir nedenden kaynaklanır ama kurdeşeni tetikleyen başka etmenler de vardır. Bazı kişilerde kurdeşen belli bir tetikleyiciye bağlı olarak (örneğin güneşte çok kalmak) hep aynı noktada görülür.

Akut kurdeşen nedenleri

• Deniz ürünleri• Evcil hayvanlar• Süt, meyve ve kuruyemiş• Böcek sokmaları• Bazı ilaçlar • Enfeksiyon hastalıkları• Yoğun stres• İç hastalıklar genetik faktörler kurdeşen hastalığını tetikleyebilir.Ayrıca Yüksek ateş ya da Hepatit B gibi enfeksiyonlar nedeni ile gerçekleştirilen kan nakli ve uygulanan aşılar da akut kurdeşene yol açabilir.

Kronik kurdeşen nedenleri

Kronik gelişen kurdeşeni vücudun aşırı ısıya maruz kalmasıSoğukGüneş ışığıBasınç gibi fiziksel gelişen faktörler tetikleyerek açığa çıkmasına yol açmaktadır.Ayrıca troit hastalıkları, kanser ve LUPUS gibi bağışıklık sistemi ile alakalı gelişen hastalıklarda kronik kurdeşene neden olabilmektedir.

Kurdeşen tedavisi

Kurdeşen hastalığı genel olarak bölgesel görülse de bu hastalığın tüm vücudu sardığı da bilinmektedir. Yayılma hızı çok yüksek olduğundan insanların panik havası yaşamasına neden olur. Özellikle sıcak ortamda yer alınması durumunda daha hızlı yayıldığı da bilinmektedir. Pul pul deri üstünde döküntülerin meydana gelmesi birçok kişinin deri kanserine mi yakaladım sorusunu sormasına neden olsa da bu hastalığın basit yollar ile iyileştirilmesi mümkündür. Sıcak ortamlarda yer alındığı zaman aşırı kaşıntı hissiyatının oluşmasına neden olduğundan bu hastalık ile mücadele eden kişileri sıcaklık düzeyi yüksek olan yerlerden uzak durması gerekiyor.

Aşırı şekilde kaşıntıya neden olan bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Alacağınız ilaçlar ve kremler sayesinde hastalığı bir süreliğine de olsa ortadan kaldırabilirsiniz ancak aşırı sıcak ortamlarda yer alırsanız, doktorunuzun yememeniz konusunda sizleri uyardığı şeyleri yiyecek olursanız bu hastalık tekrardan kendisini gösterecektir. Bu yüzden hayatta olduğunuz süre boyunca hastalığa karşı daima tedbirli olmanız gerekmektedir. Kurdeşen hastalığının en önemli tedavisi kişinin yediklerine içtikleri ve bulunduğu ortam sıcaklığına dikkat etmesidir.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece yaşam kalitenizi normal boyutlara çekebilirsiniz. urdeşen hastalığı kimi gıda ürünlerinin aşırı derecede tüketilmesinden dolayı meydana gelmektedir. Neredeyse her besin türünün çok fazla tüketilmesi sonucunda bu hastalığın meydana gelmesi muhtemeldir. Cip, çikolata ve bisküvi tarzındaki hazır gıdaların içerisinde aşırı derecede katkı maddesi bulunmaktadır. Bu katkı maddelerine vücudun alışık olmaması çeşitli sorunları beraberinde getirir. İlgili gıda türleri fazla tüketmeniz durumunda karşılaşabileceğiniz hastalıkların başında şüphesiz kurdeşen hastalığı yer almaktadır. Bu nedenlerden özellikle hazır gıda türlerini çok fazla tüketmemenizde fayda var.

Sözlükte "kurdeşen" ne demek?

1. Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntılı döküntüler, ürtiker.

Kurdeşen kelimesinin ingilizcesi

n. rash, urticaria, nettlerash, hives

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler