14.08.2019 21:29 │Günc.: 18.10.2019 00:38

Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen, ayinle ilgili ve meditasyon amacı ile kullanılan sembollere mandala denir. Mandala, Sanskritçe ‘de basitçe 'çember' anlamına gelir. Kelimenin kökenine bakıldığında, “Manda” enerji veya öz, “La” ise kap mefhumunu ifade eder; mandala ise "enerjiyi saklayan/tutan kap" olarak tanımlanabilir.

Ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan mandala aslında Sanskritçe kökenli ve mağara duvarlarında bulunan çizimlerden geçmişinin 40 bin yıl öncesine dayandığı düşünülüyor.

ÖZÜ TAŞIYAN KAP

Biz her ne kadar Mandala'yı çizmek ve boyamak olarak bilsek de geçmişte Tibet'te ve Hindistan'da kum ve taş gibi malzemeler kullanılarak yapılmış.

Meditasyon amacı ile kullanılan mandalalarda genellikle ortadaki nokta “ben” ve çevreleyen şekiller de “benim etrafımdaki evren” şeklinde düşünülür.

BAZI DİNLERDE RİTÜEL

Ritüel olarak yapılan mandalaların yapımı oldukça uzun zaman alabilir.  Uzayan süreç mandalanın da büyüdüğü anlamına gelebilir. Hindu ve Budistlere göre spritüal gelişimlerin bir parçası kabul edilen mandala büyük bir titizlikle tamamlandıktan sonra, çemberin çevresinde şarkılar söylenip, dualar okunuyor. Daha sonra yapılan mandala bozuluyor. Malzemeler ise törenle bir kavanoza dolduruluyor veya yakındaki bir göle dökülüyor.

HER YERDE GÖRÜLEBİLECEK DESENLER

Mandala desenlerini yalnızca bazı inançlarla sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü inanç dışı pek çok yerde bu tür desenleri görmek mümkün. Danteller, tezhip sanatı bunlara örnek olabilir.

SİMETRİNİN RUHA ETKİSİ

Mandalanın spritüal etkilerine inanıp inanmamak ya da yapıp yapmamak elbette tercih ancak bu desenleri izlemesi bir zevk. Simetrik desenlerin insanda yarattığı uyum algısını harekete geçirerek sakinlik verdiği bilimsel teoriler arasında...

NASIL YAPILIR

Yeniden mandalaya dönecek olursak mandalalar daire şeklinde yapılır, kare olan desenler bile yuvarlak formdadır. Ortadan başlayıp farklı desenler, semboller ile genişletilerek ilerler.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler