23.02.2019 22:19 │Günc.: 18.10.2019 12:41

Mastürbasyon, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır.

Kendi kendine veya başka biri tarafından, elle, vucudun başka kısımları ile veya çeşitli cinsel oyuncaklar kullanılarak da mastürbasyon yapılabilir. Aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık şekilde yapılması halinde ise bağımlılık, koşullanma gibi psikolojik sorunlar görülebilir.

Bazı insanların sadece mastürbasyonla orgazm olduğu, cinsel ilişki sırasında boşalamadığı da tespit edilmiştir. Hayvanlarda da mastürbasyon görülür. İlginç bir şekilde dünyadaki hiç bir cinsel etkinlik, masturbasyon kadar ayıplamasına ve tartışılmasına rağmen bu kadar yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır.

Alfred C. Kinsey erkeklerin hemen hemen tamamının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının en az bir döneminde masturbasyon yaptığını göstermiştir. Masturbasyon Türkçe’de “özdoyurum” olarak da kullanılmaktadır. Masturbasyon "otoerotik aktivite" veya "otoerotizm" olarak da geçmektedir. Masturbasyon İngilizcede ve diğer Latin dillerinde "masturbation" (elle rahatsız etmek) olarak geçer. Manus latincede "el", turbare "rahatsız etmek" anlamına gelmektedir.

Cinsel öz-uyarı (self stimulasyon), yeni doğan ve çocukluk dönemlerinde dahi sık olarak yaşanmaktadır. Yenidoğanlar ellerinin ve ağızlarının işlevlerini öğrenirken, aynı işlevleri genital organları ile de yapmayı öğrenmektedirler. Genellikle 1.5 yaşcivarında hem kız hem de erkek bebekler genital organlarını uyarmaya başlamaktadır. Bu dönemde çocukların kendi vücutlarını tanımaya yönelik çalışmaları genital alanlarda hazzı hissetmeleri ile devam etmektedir.

Zaman içinde çocukların anne, baba, çevredeki diğer çocuklar, hatta hayvanların cinsel organlarına karşı ilgi artışı da olmaktadır. Bu ilgi doğal bir akışla, oyun arkadaşlarına cinsel organlarını göstermeye (teşhirciliğe), diğerlerinkine bakmaya ve dokunmaya kadar gidebilir. Cinsel kimlik çok erken yaşlarda gelişmeye başlar. Özellikle 3-6 yaş arasında “fallik dönem” adı verilen süreçte cinsel kimlik gelişmekte olup, bu dönemde çocukların sık olarak masturbasyon yapmaları doğaldır.

Bu durumda ebeveynlerin çocuklara yaklaşım tarzı çok önemlidir. Aşırı katı ve baskılayıcı kurallar ilerleyen yaşlarında erkek çocuklarda erken boşalma ve sertleşme problemlerine, kız çocuklarda isevajinismus, anorgazmi ve cinsel isteksizlik sorunlarına neden olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki masturbasyon psikoseksüel gelişimin evrensel, kaçınılmaz bir yönüdür ve çoğunlukla doğal bir adaptasyonlasonuçlanır.

Sözlükte "mastürbasyon" ne demek?

1. Cinsel organa elle dokunarak orgazm sağlama, özdoyum, abaza, istimna.
2. Kendini oyalama, avutma.

Mastürbasyon kelimesinin ingilizcesi

n. masturbation, self-abuse, onanism
Köken: Fransızca

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler