22.10.2019 17:06 │Günc.: 22.10.2019 17:06

Mehmet Rıfat Börekçi, Türk din adamı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Bakanı’dır. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’daki Kuva-yi Milliye’yi desteklemiştir. Atatürk’ün düşüncelerine ve inkılablara her yönüyle destek olmuştur. Milli Kurtuluş Savaşı’nın meşru olduğuna dair fetva vermiştir.

HAYATI

Ulemadan Börekçizade Ali Kazım Efendi’nin oğludur. Annesi Habibe Hanımdır. 1861 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da yapmıştır.

İstanbul’da Bayezid Camii dersiamlarından Atıf Bey’in camii derslerine devam ettikten ve medrese öğrenimini tamamladıktan sonra icazet almıştır. Ankara Fazliye Medresesi müderrisliğine tayin edilmiştir. 1898 yılında Ankara İstinaf Mahkemesi üyeliğine getirilmiş olan Börekçi, 1907 yılında Ankara müftüsü olmuştur. 1909 yılında tekrar mahkeme üyeliğine dönmüştür. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Ankara şube başkanlığını yürütmüştür.

İlk TBMM’ne Muğla milletvekili olarak katılmıştır. 6 ay kadar milletvekilliği yaptıktan sonra Ankara müftülüğü vazifesini üstlenerek milletvekilliğinden ayrılmıştır. Halifeliğin kaldırılmasından sonra 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Bakanlığı vazifesine getirilmiştir. Atatürk’ün düşüncelerine ve inkılablara her yönüyle destek olmuştur. İlmi kariyere sahip olmamakla birlikte devrin siyasi şartlarına uygun hareket etmek suretiyle ömrünün sonuna kadar bu vazifede kalan Rıfat Bey, 1941 yılında Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler