30.10.2019 18:01 │Günc.: 30.10.2019 18:01

Tv Suncusu, yazar. Metin Uca, 1961 senesinde Hakkari‘li bir baba ve Bilecik Söğüt’lü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Tek kardeşi vardır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara‘da tamamladı. İstanbul Jeoloji Mühendisliğinde okumaya başladı. Üniversite öğrenciliği yıllarında harçlığını çıkarmak için Gelişim yayınlarının ansiklopedilerinin pazarlaması işinde çalıştı. Bu arada Tiyatro ve yaratıcı drama eğitimi aldı. Jeoloji Mühendisliğinden mezun olan Metin Uca, Ankara Halk Eğitimde tiyatro yapmaya başladı.

1987 senesinde Anadolu Ajansı‘nın açmış olduğu sınavı kazandı ve gazeteciliğe muhabir olarak çalışmaya başladı. 1999 – 2000 senelerinde TRT‘ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev üstlendi. Daha sonra da Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.

1999 senesinden sonra “Günaydın Türkiye” isimli sabah haberleri programları ve “Passaparola” isimli yarışmayla ün kazandı. Tek kişilik gösteriler yapan Uca, çeşitli film dublajı ve reklam/tanıtım seslendirmeleri de yaptı.

2009 senesinde haberi mizahla harmanlayan akşam haber programı “Maydanoz”u hazırladı ve sundu.

Askerliğini Van Erciş’te tankçı asteğmen olarak yaptı.

Kitapları :

2004 – Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim,
2006 – Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam?,
2007 – Tüh,

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler