30.11.2018 22:43 │Günc.: 18.10.2019 10:46

Polycrystalline daimand (PCD) bir çeşit sentetik elmastır. Dikkatlice seçilmiş elmas parçacıklarının metal matris şekliyle beraberce sinterlenerek üretilir. PCD, geleneksel tungsten karbür takımları nazaran aşınması çok güç bir malzemedir. PCD takımlar çok değişik şekil ve büyüklüklerde olabilir. Böylece çok değişik (delme, talaş alma, geniş yüzey işlemede) uygulamalarda kullanılmasına olanak sağlar.

PCD, son derece dayanıklı, sentetik elmas parçacıklarının karbür zemin üzerine yerleştirilmesi ile elde edilen bir maddedir. Bu sentetik elmas parçacıkları mikron büyüklüğünde olup karbür tabakanın üzerine yerleştirilmektedir. Bu işlem yüksek ısı ve basınç ortamında gerçekleştirilir. Günümüzde ahşap işleri sektöründe kullanılan elmas kesici takımlar, seri mobilya imalatında kullanılmakta olup, batılı mobilya imalatçıları, kesici takımlara olan harcamalarını karbür takımlar yerine, PCD takımlar kullanma yolunu seçmişlerdir.

Günümüzde mobilyalar en çok MDF ve HDF gibi maddelerden imal edilmektedir. Bunların işlenmesinde, PCD kesici takımlar karbür kesici takımlara nazaran, aşınmalara 130 kat daha fazla dayanıklıdır. Aynı durum metal işlemlerinde de geçerlidir. Özellikle CNC kontrollü tezgahlar gibi ayarları zaman alan tezgahlarda, uzun süreli çalışması ile kesici takımı söküp takma ve yeniden ayarlama esnasında kaybedilen zamanı tasarufta, ayrıca seri imalat esnasında kesici takımların sık sık bilemeye gönderilmesi dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır.

PCD kesici takımlar her yönden avantajlı olup, başta maliyet olarak yüksek gibi görünse de sonuçta PCD kesici takımların bu alandaki harcamalarınıza ve hasasiyet bakımından imalatınıza sağladığı büyük katkı rahatlıkla görülmektedir.

PCD Kullanım avantajları nelerdir?

Parça üretiminde daha fazla parça yaparak maliyeti düşürür. Normal karbürlere oranla 50 ila 100 kat daha fazla parça yapar. Yüksek hızlarda çalışarak üretim hızını arttırır. Ölçülerde tam bir tutarlılık ve değişmez yüzey kalitesi sağlar. Parça firesi en az seviyededir. Uzun takım ömrü ile takım değiştirme zamanından tasarruf sağlar.

PCD'nin kullanıldığı malzemeler

Aliminyum, Bakır, sarı/pirinç, bronz, sinter karbür, sert yapılmış malzeme, seramik silikon, fiberglas, özel alaşımlı malzeme, grafit, pırlanta, altın, gümüş.

PCD (Pitch Circle Diameter) nedir?

Bijon aralığına kısaca PCD denir; Bu değer, jantın üzerindeki birbirine komşu iki bijon deliğinin merkezleri arasındaki milimetre cinsinden mesafeyi temsil eder.

Aplikasyon kataloglarında PCD değerleri 4x98, 5x100, 6x139.6 v.b.gibi rakamlarla ifade edilir.Burada 4:jantın bijon veya somun sayısını,98 ise komşu iki bijon ekseni arasındaki mesafedir.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler