04.10.2018 16:33 │Günc.: 18.10.2019 14:56

Rabia; Tam adı "Rabi'atü-l Adeviyyetü-l-?aysiyye" olan Irak'ın güneyinde bir kent olan basra doğumlu ünlü kadın sufi'dir. Rabia Arapçada "dördüncü, dört" demektir.

Rabia hakkındaki en kapsamlı eser

Margaret Smith'in master tezi olarak kaleme aldığı ve daha sonra kitaplaştırılan ve Türkçeye de çevirilen "Rabia the Mysticadlı" eserdir.

Rabia'nın hayatı

Basra'lı ünlü kadın sufi Rabia, kesin olmamakla birlikte 752 tarihlerinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin dördüncü kızı olduğu için kendisine Rabia ismi verildi. Anne ve babasını kaybeden Rabia, henüz çocukken köle olarak satıldı. Elini sakatlamak pahasına kaçmaya çalıştı ancak yeniden yakalandı. Efendisi, Rabia'nın halini görüp onu serbest bıraktı. Önemli sufilerden kendisine yapılan evlenme tekliflerini geri çevirip, 801'de ölünceye kadar bekar yaşadı. Hikayesi ve sözleri 13. yüzyıl sufilerinden Feriüddin Attar'ın, kimi evliyaların hayatları ve sözlerini derlediği ünlü eseri "Tezkiret'ül Evliya"da yer almaktadır. Attar; kendisine, neden kitabına Rabia'yı aldığını soracak olanları, Peygamberin, "Allah sizin suretlerinize değil niyetlerinizle bakar." sözünü delil göstererek yanıtlamaktadır.

Rabia işareti nedir?

İslam dünyasında kullanılan bir özgürlük sembolüdür.

Rabia işaretinin hikayesi

Mısır'da demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013 askeri darbesiyle görevden alınmasına karşı başlatılan protestolar sırasında oluşmuştur. Müslüman Kardeşler'in askeri darbeye karşı başlattığı pasif direnişe Mısır ordusunun 16 Ağustos 2013'te başlattığı katliamlar zinciriyle cevap vermesi esnasında katliamda şehit olanları anmak amacıyla oluşmuştur.

Darbe destekçisi protestolarda zafer işareti kullanılması nedeniyle darbe karşıtları zafer işaretini kullanmamışlardır. Darbe karşı direnişin başladığı meydan olan Rabiatul Adeviyye Meydanı'nın kısa ismi olan ve Arapça'da 4 sayısını ifade eden Rabia kelimesini ifade etmek amacıyla 4 parmak kullanmışlardır.

Rabia sembolünün seçilmesinde meydana ismini veren Rabiatul Adeviyye'nin kölelikten özgürlüğe ulaşmasının özgürlük nedeniyle protesto düzenleyenlere ifade ettiği sembolik anlamın da etkisi vardır.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler