09.09.2019 12:24 │Günc.: 18.10.2019 00:24

RSS, (Real Simple Syndication) özellikle haber sağlayan sitelerin, blogların ve podcastler gibi sürekli olarak güncellenen sitelerin güncellemelerinden geri kalmamanız için kullanılan ve bazı site ve dosya formatları ile çalışan bir doküman takip sistemidir.

RSS teknolojisi sayesinde sürekli takip ettiğiniz sitelerin güncellemelerini, bir toplu yayına abone olmuş gibi sürekli elinizin altında, hazır bulabilirsiniz. Bu sistem ile tek tek tarayıcı sekmelerinde kaybolmadan takip ettiğiniz tüm sitelerin içeriklerine tek bir toplu sayfadan ulaşabilirsiniz.

XML formatında olan bu yöntemin kullanımı için RSS sistemini destekleyen sitelerin hazırlamış olduğu bu format biçimindeki dosyalar birbirinden değişik programlar aracılığıyla da erişmek mümkündür. Aynı zamanda mail veya web gezgini istemcisi olarak çalışabileceği gibi diğer yandan RSS içeriği izleyebilmek adına masaüstü program türleri de olabilir. RRS ile ilgili her hangi bir sitede ya da bir internet ortamındaki farklı bir noktada bu harfler görünüyor ise herkes RSS istemcisini kullanarak büyük RSS türü verilerini alabilmektedir.

RSS Nasıl Çalışır?

Her web sitesi RSS feed’ini paylaşmaz fakat bir çoğu paylaşır. Kişisel RSS feed’inizi ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Bir RSS okuyucu indirerek (kaynak olarak da bilinir) RSS özet akışına başlayın. Birçok ücretsiz ve reklamlı RSS okuyucu, uzantı ve uygulama biçiminde çevrimiçi olarak mevcuttur. Bunlardan birini bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirin.
  2. En sevdiğiniz web sitelerine gidin ve RSS linkini arayın. Bunu göremiyorsanız, bir arama motorunda web sitesinin adı ve “RSS” yazın.
  3. Siteniz için RSS feed’in olduğu URL’yi kopyalayın.
  4. İndirdiğiniz RSS URL’sini, RSS okuyucuya yapıştırın.
  5. Tüm ziyaret ettiğiniz web sitelerinde düzenli olarak aynı işlemi tekrarlayın.

Bazı okuyucular, RSS yayınlarının bulunduğu ek siteler hakkında önerilerde bulunurlar. RSS okuyucuyu kullanmak için RSS okuyucunuzun web sayfasına girersiniz veya RSS yazılımınızı veya uygulamanızı başlatırsınız. Böylece anında tüm web yayınlarını tarayabilirsiniz. RSS akışlarını e-posta gibi klasörler halinde düzenleyebilir ve belirli bir web feed güncellendiğinde uyarılar ve sesler ayarlayarak uyarı oluşturabilirsiniz.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler