07.03.2020 00:28 │Günc.: 07.03.2020 00:28

Sait Genay

Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu. Başarılı ve usta oyuncu Sait Genay 1956 yılında İstanbulda doğmuştur. Sanatçı İstanbul belediye konservatuarından mezun olmuştur. 1970 senesinde profesyonel tiyatro hayatına başlamıştır. Oyuncu tiyatroculuğunun yanı sıra müzisyenlik de yapmıştır.

1988-1994 yıllarında 6 yıl boyunca Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan tiyatrosunda çalışmıştır. İLerleyen yıllarda ise Bakırköy belediye tiyatrolarında çalışmıştır. 2007-2008 senelerinde Duru tiyatroda aşk heryerde isimli oyunla konuk oyuncu olarak katılmıştır.

1990’lı yıllar Firar, Köşe Kapmaca, Tatlı Kaçıklar ve Kaldırım çiçeği’nin yanı sıra Her Şey Çok Güzel Olacak sinema filmi ile devam etti. Sait Genay 100′e yaklaşan dizi, sinema ve kısa filmde rol aldı. Aşağıda rol aldığı ve reytingi yüksek olan birkaç dizi ve sinema filmlerini paylaştık sizlerle. Hem doksanlı yılların hem de iki binli yılların aranan karakter oyuncusu olan Sait Genay hayatı ve gerçek yaşam öyküsü ile de 30 yılı aşkın sanat kariyerinde daima kendini yenileyen ve bir adım öteye taşıyan aydın sanatçılar arasında oldu.

1,78 cm boyunda, 84 Kg ağırlığında ve balık burcunda olan Sait Genay evlidir. Sanat dolu mutlu yaşamını Yasemin Günay ile birleştirmiştir. Sait Genay ve eşi Yasemin Günay Isparta’da yaşamlarını sürdürmektedirler. Usta sanatçı kısa bir süre önce Isparta’ya yerleşmiştir.

1988 ile 1994 yılları arasında 6 sene boyunca Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda görev aldı. Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda pek çok oyunda yer aldı. 2007 ile 2008 yılları arasında da Duru Tiyatro’da çalıştı.

Son olarak rol aldığı ATV ekranlarının reyting rekorları kıran dizisi olan Sen Anlat Karadeniz’de ‘Osman Hopalı’ karakterine hayat veriyor Sait Genay. Osman Hoca olarak gönüllere taht kuran, Kaleli Ailesinin gelini Asiye’nin Babası ve başı sıkışanların, dertli olanların dermanı Osman hoca. 30 yıllık dolu dolu yaşadığı sanat kariyerinin ne denli önemli olduğunu sergilediği performansta bir kere daha vurgulamış oluyor.

Aynı zamanda ise birçok televizyon sinema ve seslendirme çalışmaları yapmıştır. Biz usta oyuncuyu eski yeşilçam filmlerinden tanıdığımız bir oyuncudur. Oyuncu halen daha sinema ve tiyatro çalışmalarına devam etmektedir.

Daha çok yan rollerde kendini gösteren oyuncu aktif olarak gönlünü tiyatroya kaptırmıştır. Ve bu sayede birçok tiyatro oyunuyla akıllarda kalabilmiştir. Usta oyuncu oyunculuğunun yanı sıra seslendirmeler de yapmaktadır ve ayrıca birçok oyuncuya da sesini vererek bir ilke daha imza atmıştır.

SAİT GENAY’IN FİLMOGRAFİSİ

Sait Genay Oynadığı Tiyatro Oyunları

Aşk Her Yerde
Dilekçe
İkinci Caddenin Mahkumu
Kuzguncuklu Fazilet
İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?
Rummuz Goncagül
Yönettiği Bazı Tiyatro Oyunları
Aman Hayret Biraz Gayret

Sait Genay Oynadığı Reytingi Yüksek Bazı Diziler

Sen Anlat Karadeniz TV Dizisi 2018
Aile İşi TV Dizisi 2016
Sakarya Fırat 2009
Devrim Arabaları Sinema Filmi 2008
Hırsız Polis 2005
Beşinci Boyut TV Dizisi 2005
Acı Hayat TV Dizisi 2006
Gizli Dünyalar TV Dizisi 2004
Aliye TV Dizisi 2004
Kurtlar Vadisi TV Dizisi 2004
Yılan Hikayesi 2000

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler