30.11.2018 23:02 │Günc.: 18.10.2019 10:45

Topraklama çok sık duyduğumuz elektrik ile ilgili terimlerden birisidir. Topraklama; Elektrik tesislerinde, evlerde, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasına topraklama denilmektedir.

Topraklamanın amacı nedir?

Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini önlemektir.

Ayrıca meydana gelebilecek bir hata durumunda oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak mertebede olmasını önlemek veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmaktır.

Topraklama, meydana gelebilecek bu tür bir hata durumunda, insan hayatını güvenceye almak maksadıyla uygulanacak işlemlerden birisidir.

Topraklama çeşitleri nelerdir?

1- Koruma Topraklaması

2- İşletme Topraklaması

3- Fonksiyon Topraklaması

4- Yıldırıma Karşı Topraklama

Evlerde elektrik şebekesinde kaç tür kablo vardır?

1- Nötr Kablosu

2- Faz kablosu

3- Toprak kablosu

Binalarda ki toprak hattı nedir?

Dağıtım şebekelerini besleyen güç trafoları yıldız bağlanarak yıldız noktaları oluşturulur. Bu yıldız noktasından hem nötr ucu çıkar, hem de topraklama levhası ile topraklanır. Binaya genellikle 4 tane elektrik kablosu girer.

Bu kablolardan 3 tanesi faz’dır. Yani üzerinde elektrik vardır. Bir tanesi ise nötr’dür. Bu sisteme tri-faze denir. Bu üç faz hattı binaya eşit bir şekilde dağıtılır. Yani binanın girişindeki ana elektrik kutusuna gelen bu 3 faz hattının her biri ayrı bir kata veya katlara dağıtılır. Nötr hattı ise tek bir tanedir ve tüm katlara gider.

Binanın elektrik sistemini döşeyen elektrikçi binanın dışında toprağa belirli bir büyüklükte bir bakır çubuk veya bakır levha çakar/gömer. Bu bakır çubuğa bağlı bir kabloyu binanın girişindeki faz ve nötr’ün binaya ilk girdiği ana elektrik kutusuna kadar getirir. Bu noktadan itibaren, tüm binaya, tüm dairelere bir faz, bir nötr ve bir de toprak hattı gider. Topraklı prizlerde ortadaki iki delik faz ve nötr’e bağlı iken, dış taraftaki metal çıkıntılar da toprak hattına bağlanır.

Topraklama tesisatı hangi şekillerde yapılır?

1- Çubuk elektrodla topraklama tesisatı

2- Kazayağı biçiminde topraklama tesisatı

3- Levha elektrodu ile topraklama tesisatı

4- Şerit elektrod ile yapılan topraklama tesisatı

5- Metal elektrodlarla topraklama tesisatı

6- Yer altı su boruları ile topraklama tesisat

7- Bina ihata elektrodu ile topraklama tesisatı

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler