27.11.2018 16:33 │Günc.: 18.10.2019 12:28

V kayışı bir kısaltmadır. V kayışı kavramının tam açılımı "Vantilatör kayışı" dır.

Vantilatör; Motorlu taşıtların iç havasını değiştirmeye yarayan düzene verilen isimdir.

Motor; Herhangi bir enerjiyi, mekanik enerjiye çeviren makinaya veirlen isimdir. Motor'a verilebilecek en yaygın örnek otomobillerdeki ısı enerjisiyle çalışan içten yanmalı motorlardır.

Motorlar bir düzine parçadan meydana gelirler. Bu parçalardan biriside "V kayışı" dır.

V kayışı; Otomobil çalışırken dışardan görülebilen, belli başlı standartları olan, motor krank mili kasnağından aldığı hareketi, su pompası, alternatör ve kompresör gibi sistemlere ileterek, bu sistemlerin çalışmasını sağlayan motor parçasına verilen isimdir.

V kayışları ortalama 120 derece sıcaklığa dayanabilirler.

V kayışı ne işe yarar?

V kayışı, motor krank mili kasnağından aldığı hareketi, su pompası, alternatör ve kompresör gibi sistemlere ileterek, bu sistemlerin çalışmasını sağlar. Düzenli bir iletişimi sağlamak için kayış gerginliğinin iyi olması gerekir. Kayış gerginliği 1.5 cm esneyecek şekilde ayarlanmalıdır.

1. Elektriğin üretilmesinde,

2. Klimanın çalışmasında,

3. Motorun soğumasında,

4. Direksiyonun dönmesinde aktif rol oynayar.

V kayışı kopar mı koparsa ne olur?

Evet, V kayışı kopmaktadır. V kayışı koparsa aracınızla yolda kalabilirsiniz.

V kayışının kopacağını anlayabilir miyiz?

V kayışı kopmadan önce sürücüsünü alışık olmadık sesler çıkartarak tehlikeyi hissettirir. V kayışının bu uyarılarının altında; yıpranan dişler, yan yüzeyin aşınmalar yatar ve sırt bölgelerde de kırılmalar meydana gelir. Böylece V kayışı zamanla özelliğini kaybeder. Esnekliğini kaybeden bu parça krank milinden aldığı hareketi alternatöre, klima motoruna, hidrolik direksiyon pompasına ve soğutma sistemi pompasına iletirken bunların kasnaklarının dönüş balansını etkiler.

Araç hareket halindeyken V kayışı koparsa ne olur?

Araç hareket halindeyken, V kayışı koparsa; alternatör elektrik ihtiyacını karşılayamaz, çalışmayan soğutma sistemi pompası motorun hararet yapmasına neden olur. Eski araçlarda uygulanan kasnaklar arasına kadın çorabı veya sert bir ip bağlama yöntemleri günümüz araçlarında neredeyse imkansız. V kayışının kopmasının dışında, ideal sıkılıkta olmaması motor için risk taşır.

V kayışı ne zaman değiştirilmelidir?

1 .Motor hararet yapıyor ya da akü vaktinden önce bitiyorsa,

2. Motordan sürtünme sesi geliyorsa,

3. Klimalar verimli çalışmıyorsa,

4. V kayışı üzerinde çatlaklar ve yırtıklar görünüyorsa V kayışı değiştirilmelidir.

V kayışı çok sıkı olursa ne olur?

V kayışı çok sıkı olduğu durumda ise çabuk eskir ve yıpranmalara yol açar. En doğrusu her zaman için doğru esneklik payının bırakılmasıdır.

V kayışı esnek olursa ne olur?

Kayış fazla esnek olursa, motordan hareket alan su pompası, alternatör ve kompresör gibi parçalar motor devrine göre daha yavaş dönecekleri için yetersiz kalırlar. Bunun sonucunda motor hararet yapar ve şarj sistemi çalışmaz.

Yorumların Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Eklenenler