Adele Romatizması -2

Adele Romatizması -2
SağlıkA- | A+
04.11.2019 17.59

Tıp dünyasında “fibromiyalji” olarak geçen adale romatizması, en çok gözlemlenen romatizma türlerinden birisidir. İlk etapta adale romatizması belirtileri kişiyi aşırı derecede rahatsız edici boyutta olmaz ancak adale romatizması tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa çekilmez ağrılar oluşur. Yaşanan bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüreceği gibi sosyal yaşamında da kopuklukların meydana gelmesine neden olur.

Adale romatizması belirtileri mevcut vakalarda incelenecek olursa bu hastalığın etkilerinin en çok kas ve eklem bölgelerinde olduğu gözlemlenir. Kaslarda ve eklem bölgelerinde çekilmez ağrıların oluşması, eklemleri hareket ettirmede zorluk çekilmezi adale romatizması hastalığında en çok görülen yakınmalardır.

Adale romatizması kendisini sadece eklem ve kaslarda ağrıların olması şeklinde göstermez. Ayrıca vücudun belirli kısımlarında şişkinliklerin olmasına, buna ek olarak şekil bozukluklarının görülmesine de neden olabilmektedir. Basit bir hastalıkmış gibi genel bir kanı olsa da kesinlikle önemsenmelidir.

Adale Romatizması Hastalığı Neden Olur?

Adale romatizması vakalarını incelediğimizde bu hastalığı soğuk havanın aşırı derecede neden olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle soğuk iklim tiplerinin hakim olduğu bölgelerde bu nedenden dolayı adale romatizması vakaları daha fazla gözlemlenir.

Tabi ki adale romatizmasının nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Vücutta meydana gelen iltihaplanmalar kas sistemini etkileyerek adale romatizmasının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kişinin fazla kilolu olması, diş iltihabının meydana gelmesi, sinüzit iltihaplanmaları ve ilerleyen yaş nedeniyle vücut direncinin düşmesi adale romatizmasına neden olan bazı faktörler arasında yer alır.

Adale Romatizması Belirtileri

Vücutta meydana gelen her kas ve eklem ağrısı kesinlikle adale romatizması değildir. Kesin teşhis sadece uzman doktorlar tarafından koyulabilir. Buna rağmen bu hastalığın kendisine has belirtileri de vardır. Aşağıda maddeler halinde yer alan belirtiler bir süredir yaşam kalitenizi düşürüyorsa, adale romatizması problemiyle mücadele ediyor olabilirsiniz.

Eklemlerde ve eklemlere yakın olan kas gruplarında ağrılar olması,
Aşırı ağrıdan dolayı kişinin uyumakta zorlanması ve bu yüzden uykusuzluk probleminin görülmesi,
Kaslarda güçsüzlük hissedilmesi ve bu durumun yorgunluğa sebep olması,
Gün içerisinde yeterli düzeyde uyunmasına ya da dinlenilmesine rağmen kişinin kendisini sürekli olarak dinlenmemiş hissetmesi,
Yaşam kalitesini düşürecek düzeyde baş ağrılarının yaşanması,
Konsantre olmakta zorlanılması,
Normal kişilere oranla daha fazla idrara çıkılması,
Zaman zaman vücutta kasılmaların meydana gelmesi,
Kulakta çınlama olması adale romatizması belirtileri arasında yer alır. Bu belirtileri yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Bu yüzden bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tıbbi destek alınmalıdır.

Adale Romatizması Tedavisi

Adale romatizmasının olumsuz etkileri yani kişinin yakınmaları zaman içerisinde kendiliğinden geçebilir. Tedavisi olmasına rağmen birçok kişi bu yakınmaları uzun süre yaşar ve doktora gitmez. Hayatınızın büyük bölümünde bu sorunları yaşamak yerine kesinlikle adale romatizması tedavisi görmeniz mantıklı bir karar olacaktır.

Adale romatizmasının etkileri kendiliğinden geçse de hastalık kendisini tekrarlayabilir. Bu yüzden kişinin kesinlikle kalıcı çözüm bulmak adına tedavi olması gerekmektedir.

Tüm romatizma türleri soğuktan aşırı derecede olumsuz etkilenir. Bu yüzden tedavi süresince kişinin soğuktan etkilenmemeye dikkat etmesi gerekmektedir. Adale romatizması genellikle vücut direncinin düşmesinden dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden diş iltihapları ve diş çürükleri hastalığın tedavi süresince tedavi edilmelidir. Bunların tedavisi sonucunda vücut direnci artar ve adale romatizması ortadan kalkar.

Adale romatizması ağrılı bir hastalık olduğu için tedavi süresince reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca bu hastalığın tedavisinde kortizon ihtiva eden ilaçlar kullanılır.

Son Güncelleme: 04.11.2019 17:59
Adele romatizması  Adele romatizması belirtileri  Adele romatizması hastalığı  Adele romatizması tedavisi  Sağlık bilgileri 

YORUMLAR