Arnavut kaldırımı Nedir? Adı nereden geliyor?

Arnavut kaldırımı Nedir? Adı nereden geliyor?
14.08.2019 11.26

Bazen yaşattığı nostaljik atmosferden dolayı keyif aldığımız bazen de arabayla giderken veya yürürken çıkardığı sesten ve konforlu olmamasından dolayı rahatsız olduğumuz arnavut kaldırımının bilinmeyen tarihçesini incelemeye çalıştık.

Arnavut kaldırımı nedir? Arnavut kaldırımı ismi nereden geliyor? Arnavut kaldırımının tercih sebebi nedir?

Türk Dil Kurumu'nun sitesinde; "Yollarda irili ufaklı taşlarla gelişigüzel yapılan kaldırım." Kubbealtı Lugatı'nda ise; "Dere ve taş ocaklarından çıkan irili ufaklı taşlarla gelişigüzel yapılan eski usul kaldırım." olarak açıklanan arnavut kaldırımı hakkında çeşitli fikirlerde mevcut.

ARNAVUT KALDIRIMI İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Cengiz Orhonlu'nun "Mesleki bir Teşekkül Olarak Kaldırımcılık" adlı çalışmasında konuyla ilgili şu bilgiler yer alıyor; "İstanbul ve civârında yapılan yol, suyolu vb. inşââtda çalışan kaldırımcılar, genellikle Silivri bölgesinden temin edilirlerdi. Bunların da pek çoğu buraya Rumeli'den, bilhassa Arnavutluk'tan gelmekte idiler. Bundan da anlaşılmaktadır ki kaldırımcı esnâfının çoğunluğunu, Arnavut asıllı kimseler teşkîl ediyordu." İsminden anlaşılacağı üzre Arnavutlarla ilgisi olduğu aşikar.

ARNAVUT KALDIRIMININ TERCİH SEBEBİ NEDİR?

  • Arnavut kaldırımı yapısından dolayı yağmur suyunun akmasına olanak tanır.

  • Nem tutmaz, rutubeti alır. Sele karşı dayanıklıdır.

  • Ağaç köklerinin su almasına olanak tanır.

Bununla birlikte sık sık altyapı çalışmalarının olduğu yerlerde de kazı kolaylığı sağladığı için kullanılır.

Çoğunlukla; nostaljik bir hava katttığı için de belediyelerin sıkça tercih ettiği bir kaldırım şeklidir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:38
Arnavut kaldırımı nereden gelir  Arnavut kaldırımı  Arnavut  Nostaljik  Türk dil kurumu  Kubbealtı  Dere  Taş  Cengiz orhonlu  Teşekkül  Kaldırımcılık  Istanbul  Silivri  Rumeli  Arnavutluk  Yağmur 

YORUMLAR