Bakla Nedir Özellikleri Faydaları

Bakla Nedir Özellikleri Faydaları
23.10.2019 14.43

BAKLA NEDİR ÖZELLİKLERİ FAYDALARI

ÖZELLİKLERİ:

– Hemen her yerde yetişir.
– Mısrî ve Kıbtî olmak üzere iki çeşittir. Çiçekleri, unu, kabuğu kullanılır.
– Gıda yönünden çok zengindir. Baklanın taze olanının faydaları çoktur.
– Hazmı kolay, besleyici bir bitkidir.
– Çiçekleri zamanında, gölgede kurutulur ve kapalı kutularda saklanır.

FAYDALARI:

– Baklanın 15 gr. çiçeği bir litre suda haşlanır, günde bir kaç kaşık içilirse, idrarı söktürür, vücuttaki zehirleri dışarı atar. Böbreklerdeki taşların kumların düşmesine yardım eder. Böbrek ağrılarını dindirir, iltihabı giderir.
– Kırk gün devamlı yiyen kadın, hamile kalmaz, tavuğa yedirilse yumurtlamaz.
– Kanı durmayan yaralarda ikiye bölünüp yapıştırılır sa, kanı durdurur ve insana uyku verir.
– Baklanın kabuğu kıl biten yerlere dövülüp sürülse, bir daha o yerde kıl çıkmaz.
– Bakla suyu ile yüz yıkanırsa renk güzelleşir. Sülük konulduğu zaman kan kesilmezse, baklanın yarısı kan akan yerlere konulmalıdır. Derhal kanı durdurur.
– Arpa unu ile karıştırılıp, çıbanlara yakı gibi konur. Kulak arkasında ve göz altında olan şişlere balla karıştırılıp sürülebilir. Zeytin yağı ile karıştırılarak Hanazir hastalığına yakı gibi konulsa faydalıdır.

– Kabuğu ile beraber suda pişirilip sirke ile yenilse, bağırsak yaralarına ve müzmin ishale iyi gelir. Fakat pişirilirken ilk suyunu değiştirmek gerekir ki gaz ve şişkinlik yapmasın. Eski baklanın gazı tazesinden daha azdır.
– Yine baklanın kabukları çıkarılıp her bakla ikiye bölünerek alına yapıştırılır sa gözden akan nezleden dolayı yaşı keser ve baş ağrısını geçirir.
– Kabuğunu üzüm şurubu ile pişirip erkek organlarında, memede olan şişlere ve vücuttaki leke hastalığına yakı gibi konulsa şişliği geçirir.
– Dövülmüşü badem yağı ile pişirildikten sonra şeker de katılarak yense, öksürüğe ve her cins göğüs üşütmelerine iyi gelir. Dövülüp ince elekten geçirerek göze çekilse, göze beyaz perde inmez.

Son Güncelleme: 23.10.2019 14:43
Bakla  Baklanın özellikleri  Baklanın faydaları  Bakla  Şifalı bitkiler   

YORUMLAR