Ballı Baba Otunun Özellikleri ve Faydaları

Ballı Baba Otunun Özellikleri ve Faydaları
01.09.2019 11.42

Ballı baba bitkisi Beyazısırgan, Tatlıbaba, Lamium Album Laminum olan diğer isimleriyle de anılmaktadır. Ballıbabagillerden boyu yarım metreye kadar uzayan bir bitkidir.  Yol kenarlarında, meyve, sebze bahçelerinde, bayırlarda yetişir.  Yaprakları ısırgan otuna benzer.Benekli ballıbaba ve ak ballıbaba gibi çeşitleri vardır. Beyaz ballıbaba (Lamium album), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından nemli ve verimli topraklarda yetişen beyaz çiçekli bir ballıbaba türü.

Halk ağzında akısırgan olarak da adlandırılır. Tarlalarda, gölgelik yerlerde ve çitlerde yetişir. Mayıs ve Haziran aylarında toplanır gölgede kurutulur.Ya da taze olarak kullanılır. 

Hücrelerinde Potasyum tuzları, tanen, şekerler, müsilaj, uçucu yağ, saponin, flavonol glikozidleri, histamin, tiramin, metilamin içermektedir.

Ballı Baba Otunun Faydaları

Ballıbaba bitkisinin insan vücüduna faydalı bir çok özelliği bulunmaktadır. Tonik kuvvetlendirici, vazodilator ,damar genişletici, antifebril ,ateş düşürücü, diüretik , idrar söktürücü, hastalıklardan koruyucu olarak da kullanılır.

Ayrıca bitkinin Yaprakları ezilerek suyu rahim iltihaplarına, rahim kanamalarına ve prostat hastalıklarına karşı uygulanırsa büyük faydası görülür.

Şurubu boğaz hastalıklarına, vereme ve kadınlarda aybaşı ağrılarına karşı kullanılır. merhemi yanıklarda kullanılır. Yapraklar hafifçe ekşi lezzetlidir. Ispanak gibi sebze olarak kullanılır. Kaliks kısmı (Floş Hibisci sabdariffae) ismi altında kabız, safra arttırıcı, kuvvet ve koku verici olarak tanınmıştır. Reçel veya şurup halinde kullanılır. Çay yerine de kullanılmaktadır.

Yaprağının haşlanmış lapası kabakulak, mayasıl, kanlı basura şifalıdır.Bardak suya 1 tatlı kaşığı kıyılmış bitki konarak kaynatılır soğuyana kadar demlendirilir ve süzülür. Günde 3 defa yemek aralarında içilir. İstenilirse balla tatlandırılır.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:28
Ballıbaba otu  Ballıbaba otunun faydaları  Ballıbaba şifalı bitkisi  Şifalı bitkiler  Beyazısırgan 

YORUMLAR