Besbase (Muskat – Küçük Hindistan Cevizi) Özellikleri ve Faydaları

Besbase (Muskat – Küçük Hindistan Cevizi) Özellikleri ve Faydaları
07.03.2020 23.07

Besbase (Muskat – Küçük Hindistan Cevizi) Özellikleri ve Faydaları

ÖZELLİKLERİ

  • Kabuğu kullanılır.

  • İçeriğinde yoğun olarak esans ve yağın yer aldığı bu harika besin günümüzde başta ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çokça tüketilmektedir.

  • Genellikle aktarlarda bulunabilen besbase besin ürünü aynı zamanda oldukça uygun fiyattan satışa sunulmaktadır.

FAYDALARI :

– İyisi, rengi sarı ile kırmızı arasında olanıdır. Özünde esans ve yağ mevcuttur. Tavsiye edilen miktardan fazlası alınmamalıdır. Aksi takdirde baş ağrısı yapar ki, bunun üzerine sandel bitkisi ve gül suyu ile beraber alınmalıdır.
– Dalağa ve bağırsak hastalıklarına, ishale “kan tükürmeğe ve soğuktan ileri gelen idrar kaçırmalarına, bağırsak yaralarına yenilse veya yakı gibi kullanılsa iyi gelir.
– Sokoridos’a göre, göbeğe ve kasığa yakı olarak konulursa, mideyi kuvvetlendirir.
– Katı şişlere iyi gelir. Mide ve rahmi kuvvetlendirir. Meniyi artırır, şehveti tahrik eder.
– İştahı açar, vücudu kuvvetlendirir. Teskin edicidir.
– Besbase, ağızdan çiğnenirse ağızdaki fena kokuyu giderir.
– 10’ar gram yutulursa mideyi ve karaciğeri kuvvetlendirir.

Muskatın faydalarından yararlanmak için onu nereden temin edeceğinizi bilmeniz, nasıl kullanacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor tabii.

“Muskat nereden alınır?” sorusuna yanıt vererek başlayalım: Muskatı güvenilir aktarlardan ya da doğal ürünler satan market ya da mağazaların ilgili reyonlarından bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra yine doğal ürünler ve baharatlar satan online ve güvenilir alışveriş sitelerinden de temin edebilirsiniz.

Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Muskatı aldıktan sonra nasıl kullacağınıza gelirsek, muskatı bir bütün olarak aldıysanız rendeleyerek kullanabilirsiniz. Eğer toz ya da rendelenmiş halini aldıysanız doğrudan bu şekilde kullanabilir, birçok yemeğe baharat olarak ilave edebilirsiniz. Ancak muskatın fazlası zararlı etkiler oluşturabileceğinden mutlaka ama mutlaka tarifte belirtildiği miktarlarda kullanmalısınız, aklınızda bulunsun.

Muskat bir baharat olarak beşamel sos gibi birçok sos tarifinde, kremalı yemeklerde ve hatta kek, kurabiye gibi birçok hamur işinde kullanılabiliyor. Sebze yemeklerinde ve salatalarda da kendine has tadı nedeniyle tercih edilebiliyor.

Ancak söylediğimiz gibi eğer daha önce muskatı hiç kullanmadıysanız yan etkilerinden zarar görmemek için mutlaka uygulayacağınız tarife uygun bir şekilde hareket etmeniz, aşırıya kaçmamanız gerekiyor.

Muskatın zararları nelerdir?

Muskatın yemeklere nasıl lezzet kattığından ve daha da önemlisi faydalarından söz ettik ama zararlarını da anlatmadan geçmek olmaz.

Muskat bunca faydasının yanı sıra ölçülü ve dikkatli bir şekilde kullanılmadığında ciddi zararlar da verebiliyor. Özellikle sütle tüketildiğinde sanrılar, halüsinasyonlar görülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle sütle birlikte asla tüketilmemesi, içinde süt de bulunan, çorba dahil diğer tüm sıvılarda ölçülü bir şekilde, çok az miktarlarda kullanılması gerektiği söyleniyor.

Bunların yanı sıra, yüksek dozda muskat tüketildiğinde baş dönmesi, mide bulantısı, ağız kuruluğu, yüz kızarıklığı, kabızlık ve kalp ritminin bozulması gibi problemler oluşabiliyor. Bu nedenle muskatı her zaman tariflerde belirtildiği kadar kullanmanız, asla aşırıya kaçmamanız büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda her zaman söylediğimiz gibi, ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da özel bir beslenme programı/perhiz uygulamanız gereken bir sağlık probleminiz varsa muskat da dahil herhangi bir ürünü faydalarından yararlanmak için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Son Güncelleme: 07.03.2020 23:07
Besbase faydaları  Besbase  Muskat  Besbase şifalı bitkiler  Küçük hindistan cevizi  Şifalı bitkiler 

YORUMLAR