Blu ray film nedir?

Blu ray film nedir?
09.11.2018 20.27

Blu-ray film normal yayından beş kat daha net izleme olanağı sağlayan yüksek çözünürlüklü filmlere denilmektedir. 

Blu-ray`ın yazıldığı disk 8,5GB kapasitesi vardır. Adına çift katmanlı DVD denilmektedir. Blu-ray film izlemek için izleyeceğiniz televizyonun FULL HD olması ve medya oynatıcınızında Blu-ray oynatıcı olması mutlaka gereklidir. Şu an piyasada bir çok blu-ray oynatıcı mevcuttur. Oyun makinesi olan playstation3 blu-ray diskleri oynatabilir. sony marka olduğu için çok kaliteli görüntü verir.

İlk olarak Sony tarafından 2003'te geliştirilen yeni nesil optik disk biçimidir. Bu yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor.

Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HDTV kalitesinde görüntü veya onüç saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor. çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip.

Blu-ray, ismini veri yazıp okumak için kullandığı mavi-mor ( Blue-Violet ) lazer ışınının “Blue”su ile optik ışının “ray”inin birleşmesinden alıyor. Blu-ray yazımındaki “e” harfinin eksikliği Blu-ray disk birliğinin bu adı kayıtlı bir ticari marka olarak kaydettirebilmeleri için bilerek yaptıkları bir oynamadır.

Bildiğiniz gibi DVD oynatan cihazlar VCD 'yi de oynatır. Yani bir DVD oynatıcı satın aldıysanız o cihazda Vcd de izleyebilirsiniz. Blu-ray oynatıcı aldığınız zaman ise hem Vcd hem DVD hem de Blu-ray izleyebiliyorsunuz. Yani Blu-ray oynatıcı bu konuda son nokta ve son teknoloji.

DVD içine bir şey kaydetmek isterseniz kapasitesi 4,7 GB' dır. Oysa bir adet Blu-ray' in kapasitesi 25 GB' dır. Yani 5 katından fazla kapasite sunar. D&R mağazasına gidip bir DVD film aldığınızda görürsünüz ki bir DVD içine bir film rahatlıkla sığar. Ancak çok ekstra sahneler falan olursa kutudan ikinci bir DVD daha çıkabilir.

DVD eski bir teknolojidir ve terk edilmeye mahkumdur. Çünkü bütün dünyada herkes, süratle büyük ekranlı Full HD televizyonlara geçmektedir. Büyük ekranlı televizyonlarda filmlerden net görüntü almanın tek yolu Blu-ray izlemektir. Çünkü bir Blu-ray sizlere 1920 x 1080 (1080p)çözünürlük sunar. Bu çözünürlük DVD ile kıyas kabul etmez. Çünkü film, Blu-ray' in 25 GB' lık kapasitesini dolduracak şekilde, kaliteli formatta kaydedilmiştir.

Blu-ray ve DVD arasındaki farklar nelerdir?

Blu-ray ve DVD arasında dış görünüş açısından hiçbir fark bulunmuyor. Fakat teknolojiyi incelediğiniz ve görüntü kalitesini kendi gözlerinizle tecrübe ettiğiniz zaman aralarındaki büyük farkları görmek oldukça kolay. Blu-ray’ler DVD'lerden beş kat fazla kapasiteye sahipler.

DVD'nin sunduğu çözünürlük 720x480p'den öteye gitmezken, Blu-ray disklerde çözünürlük 1920x1080p olarak karşımıza çıkıyor. Bu çözünürlüğü Full HD bir televizyon ekranında tecrübe etmenizi şiddetle öneriyoruz çünkü bu teknoloji daha önce karşılaşmadığınız bir renk doygunluğu, çözünürlük ve kalite getiriyor.

DVD teknolojisini “eski” olarak anmamızı sağlayanBlu-ray ev sinema sistemleri, 5 kat kapasite farkının yanında en az 10 kat kalite farkını da yanında getiriyor. Ayrıca evinizde muhteşem sinema keyfine ulaşmanız eskisi kadar pahalı da değil.

Son Güncelleme: 18.10.2019 12:33
Film  Sinema  Dvd  Full hd 

YORUMLAR