Bozcaada – Dinlence ve Gezilecek Yerler

Bozcaada – Dinlence ve Gezilecek Yerler
12.11.2019 11.16

Bozcaada, küçük yüz ölçümüne inat büyük bir deneyim sunuyor misafirlerine. Bakir koyları, temiz denizi değil sadece sözünü ettiğimiz; dalıştan seramik derslerine, bağ yolu gezisinden kitesurf (uçurtma sörfü) eğitimine kadar birçok alternatif sizi bekliyor. Hazırsanız yola çıkalım.


Bozcaada’dan Görüntüler

Bozcaada’nın en çekici yanlarından biri tertemiz denizi, bakir koyları ve plajları. İrili ufaklı koyların çoğu denize girmek için uygun. Altın rengi, incecik kumu ve pırıl pırıl turkuaz deniziyle Ayazma plajı bunların en güzeli. Plajın üstünde yol boyunca sıralanmış restoranlar da bulunuyor.

Bozcaada’da Mayıs’ın son haftalarından Ekim’in ortasına kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. En çok Temmuz ve Ağustos’ta plajlar kalabalık oluyor. Ancak adada 12 koy ve 12 burunun olduğu düşünülünce, isterseniz tenha bir koy bulmanız zor değil. Sulubahçe Koyu, hem kumluk hem taşlık olan Habbele plajı, saklı cennet Beylik Koyu, deniz altındaki inanılmaz çeşitliliği görebileceğiniz bir şnorkel ve gözlükle gireceğiniz Akvaryum Koyu, Çayır Koyu, Tuzburnu fenerine çıkıp panoramik Ege denizine karşı oturmanın keyifli olduğu Tuzburnu Koyu… Bu bol seçenek sayesinde en rüzgarlı havada bile denize girebileceğiniz sakin bir yer bulabiliyorsunuz. Lodos ya da poyraza göre koyunuzu seçebiliyorsunuz. Ancak tüm koylara ulaşım yok. Minibüs seferleri sadece Ayazma plajı, Habbele Plajı ve Akvaryum Koyu’na yapılıyor. Merkeze yakın olanlara yürüyüş yaparak ya da bisikletle ulaşmanız mümkün. Ama güney kıyıları için bir araç temin etmeniz gerekiyor.


Bozcaada’dan Görüntüler

Adada yaşamın tekrara döneceğini düşünmeyin. Çünkü Bozcaada hareketli sosyal yaşamıyla da size birçok seçenek sunuyor. Şarap derslerinden tekne turuna, Çayır Plaj’ında yaz boyunca yapılan kitesurf (Uçurtma sörfü) derslerinden seramik ve cam atölyesi çalışmalarına kadar kendinizi deneyebileceğiniz, becerilerinizi geliştirebileceğiniz birçok seçenek var. Su altı zenginliği açısından da Ege Denizi’nin en önemli dalış noktalarından biri. Fazla derin olmaması özellikle ilk defa dalış yapacaklar için rahatlık sağlıyor. Ada etrafında dalış yapılabilecek 7-8 bölge bulunuyor.


Bozcaada’dan Görüntüler

Ahtapot, renkli deniz tavşanı, renkli sünger ve şakayıklar, çeşitli deniz kabukluları, karagöz, lagos ve orfoz bu zengin doğada görebileceğiniz canlılardan bazıları, Ayrıca Türkiye’nin tek bağ yolu da tabii ki Bozcaada’da. Adada yetiştirilen tüm üzümleri görebileceğiniz ve bağları tanıyabileceğiniz özel bir yürüyüş yolu bu. Bir kilometre uzunluğundaki yol, Sulubahçe mevkiinde taraça düzeninde, geleneksel ve modern yöntemlerle yapılmış bağların bulunduğu, denizi, doğayı ve üzümü birleştiriyor. Bozcaada yüzölçümüne inat misafirlerini bakir koyları, temiz deniziyle ağırlarken, can sıkıntısına fırsat vermeyecek günler sunuyor. Kim demiş ada hayatı bir yerden sonra sıkar diye!

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Eğer Bozcaada’ya otobüsle gelecekseniz, pek çok otobüs firmasının seferi var. ancak otobüsler sizi Geyikli Feribot İskelesi’ne karda getiriyor. Oradan feribotla, adaya siz ulaşıyorsunuz.

Kendi aracınızla gelme isterseniz ve eğer İstanbul’dan geliyorsanız Trakya üzerinden İstanbul, Tekirdağ, Gelibolu Karayolu’nu kullanarak Eceabat veya Kilitbahir’den feribotla Çanakkale’ye ulaşıp Çanakkale’den de Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi üzerinden feribot ile adaya ulaşabilirsiniz.

Bir başka seçenek ise şöyle ki isterseniz İstanbul Yenikapı‘dan feribotla Bandırma‘ya ulaşıp sonrasında Bandırma, Biga, Çan, Bayramiç, Ezine Karayolu ile Geyikli’ye ve oradan feribotla Bozcaada’ya geçebilirsiniz.


Bozcaada Haritası

Bunun dışında diğer şehirlerden geliyorsanız Bandırma’dan sahil güzergahını takip ederek, Biga, Lapseki, Çanakkale üzerinden Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşıp adaya geçebilirsiniz. (Feribot yaklaşık 30 dakikada adaya ulaşmakta.)

Bazı yol bilgileri ise şöyle:
•    Çanakkale – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 55 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
•    İzmir – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 290 kilometre ve 4 buçuk saat sürmektedir.
•    Bursa – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 310 kilometre ve 4 saat 40 dakika sürmektedir.
•    Balıkesir – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 180 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.
•    Ankara – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 700 kilometre ve 9 saat sürmektedir.
•    İstanbul – Bozcaada-Geyikli Feribot İskelesi arası yaklaşık 550 kilometre ve 8 saat 10 dakika sürmektedir. ( Karayolu ile)


Bozcaada’dan görüntüler

Konaklama

Adada konaklamak isteyen tatilciler için en uygun ve rağbet gören yerler pansiyonlardır. Rum ve Türk mahallelerinde ada sakinleri yaşadıkları tarihi evlerde sizlere de bir oda açabilir, tarihi konaklarda ve evlerde huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.


Bozcaada Coğrafi haritası

Son Güncelleme: 12.11.2019 11:16
Bozcaada  Bozcaada nerededir  Bozcaadaya gidilir  Dinlence yerleri  Faydalı bilgiler 

YORUMLAR