Damar Arıkoğlu Kimdir?

Damar  Arıkoğlu Kimdir?
Milletvekili, Siyasetçi, Yazar
Doğum: 1889 Adana
Ölüm: 08.04.1969 İstanbul
09.09.2019 10.32

Asıl adı Zamir olan Damar Arıkoğlu 1889 yılında Adana'da doğdu. Atatürk'ün buyruğuyla Zamir Adını Damar olarak değiştirmiştir. 

Özel eğitim almıştır. İttihat ve Terakki, Donanma, Fukara Perver Cemiyetleri üyelikleri, Maarif ilk tedrisat idare heyeti üyeliği, Ziraat odası üyeliği, İttihat ve Terakki Cemiyeti merkez heyeti üyeliği, Adana Vilayeti Umumi Meclis üyeliği, Şehit Ailelerine Yardım Cemiyeti Kurucu Üyeliği, Kilikya Müdafaa-i hukuk cemiyeti idare heyeti üyeliği yapmıştır. TBMM I., II.,III., IV. Dönem Adana, V., VI. ve VII. Dönem Seyhan milletvekili olarak görev yapmıştır. I. Dönem İktisat Encümeni reisliği, III. Dönem Ziraat Encümeni reisliği, Müdâfaa-i Hukuk Grubu Üyeliği yapmıştır. Evli ve sekiz çocuk babasıydı.

Kurtuluş Savaşı’na katılan Kuvay-i Milliyeci, parlementer ve siyaset adamı Damar Arıkoğlu, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Adana temsilciliğini üstlenmiştir. 1919 yılında desteğiyle bir Kuvay-i Milli Müfrezesi kurarak Kilikya savunmasına katılan Arıkoğlu, cephedeyken Adana Milletvekili olarak TBMM’ye girmiş 26 yıl boyunca görevini sürdürmüştür.

1961 yılında "Hatıralarım" adlı bir kitapta anılarını toplayan Arıkoğlu'nun adı Adana Yüreğir'de bir ilkokula verilmiştir.

İstiklal Madalyası sahibi Damar Arıkoğlu, ayrıca Atatürk’ün yalnızca 9 kişiye verdiği “kırmızı ve yeşil kurdela” ile ödüllendirilmiştir. Bu kurdelanın anlamı, “Kuvay-i Milliyeci sivildi, asker gibi çarpıştı”…

Son Güncelleme: 09.09.2019 10:49
Milletvekili  Siyasetçi  Yazar 

YORUMLAR