Farenjit (Boğaz İltihabı)

Farenjit (Boğaz İltihabı)
SağlıkA- | A+
06.11.2019 15.56

Farenjit (Boğaz İltihabı) Nedir. Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş ve kırgınlık… Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit, genelde soğuk mevsimlerde kendini gösterir. Hastalık dikkat edilmezse kronikleşip hayatı çekilmez hale getirebilir. Farenjitin çeşitleri vardır. Akut farenjit; üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik eden bir hastalıktır. Nedenleri ise vücut direncini düşüren soğuk hava ya da klimalardır. Soğuk içecekler de yaz mevsimlerinde farenjit için tehlike oluşturur. Soğuk içecekler kişinin vücut direncini düşürerek boğazda var olan virüs ve bakterilerin enfeksiyona yol açmasına neden olabilir. Otobüs vs. gibi kalabalık ortamlarda yakın temas da farenjitin kolayca yayılmasına yol açar. Farenjitin en sık görülen belirtileri boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüdür. Ayrıca ateş ve genel durum bozukluğuyla seyreden beta mikrobundan kaynaklanan bir türü de var. Bu tip farenjitler boyundaki lenf bezlerinde şişliklere yol açar. Beta farenjitleri zamanında tedavi edilmezse eklem romatizmasına da neden

olabilir. Kronik farenjite gelince burun eğriliğinden burun etlerine, kişinin yüksek sesle ve çok uzun süreli konuşmasından reflüye kadar birçok nedeni vardır. Kişi sabah uyandığında boğazında ağrı ve sanki yabancı cisim varmış gibi hisseder. Kuruluk ve sertlik hissine bir de nefes kokusu eşlik edebilir. Yutma güçlüğü, genel vücut kırgınlığı ve yüksek ateş büyük bir halsizliğe yol açar.

Boğaz İltihabı Tedavisi

Hastalığın nedenine göre yapılır. Bununla birlikte ilk yapılması gereken istirahat etmek,alkol ve sigaradan uzak durmak ve az konuşmaktır. Bol sıvı almak ve boğaz dinlendirmek faydalıdır. Virüslerden kaynaklanan iltihaplarda antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ancak bilinçsiz antibiyotik uygulamak zararlı olabilir. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Son Güncelleme: 06.11.2019 15:56
Boğaz iltihabı  Farenjit  Sağlık bilgileri  Farenjit belirtileri  Farenjit tedavisi   

YORUMLAR