FFR nedir?

FFR nedir?
SağlıkA- | A+
11.10.2018 21.44

FFR (Fractional Flow Reserve), fraksiyonel akım rezervi. basınç ölçümüne dayalı epikardiyal koroner darlığı değerlendiren bir parametredir. Anjiyografik olarak orta derecede (%40-70 arası) saptanan darlıkların hemodinamik önemini değerlendirmede fraksiyonel akım yedeği (FFR) önemli bir girişimsel tanı aracıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere, aslında akım yedeği ölçümünü sağlayan FFR, sadeleş- tirilmiş formülünde basitçe hiperemik distal koroner basıncın (Pd) aort basıncına (Pd) oranı (Pd/Pa) olarak hesaplanmaktadır.

Anjiyografik olarak orta derecede (%40-70 arası) saptanan darlıkların hemodinamik önemini değerlendirmede fraksiyonel akım yedeği (FFR) önemli bir girişimsel tanı aracıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere, aslında akım yedeği ölçümünü sağlayan FFR, sadeleş- tirilmiş formülünde basitçe hiperemik distal koroner basıncın (Pd) aort basıncına (Pd) oranı (Pd/Pa) olarak hesaplanmaktadır.

Dolayısıyla FFR, basınç ölçümüne dayalı epikardiyal koroner darlığı değerlendiren bir parametredir. İşlemin deneyimli bir ekip tarafından uygun teknik kullanılarak gerçekleştirilmesi sonuçlarının güvenirliği açısından son derece önemlidir.Hangi darlıkların gerçekten önemli olduğunu tespit edebilmek için kalp damarının içinde yapılan basınç ölçümüne FFR işlemi adı verilir. Bu işlem anjiyografi işlemi sırasında ince bir telle damardaki darlık üzerinden basınç farklarına bakılarak yapılır. İşlem sonrasında hemen, darlığın önemli mi önemsiz mi olduğu belirlenerek tedavi şeması buna göre düzenlenir.

Eğer FFR değeri belli bir düzeyin üzerinde ise darlık önemsiz kabul edilir ve hasta ilaç tedavisi ile takip edilir. Önemli darlıklarda ise aynı seansta damar açılabilir. Bu yöntem birden çok damarında darlık bulunan hastalarda da çok önemli faydalar sağlar. Önemsiz darlıkları belirleyerek hastanın gereksiz bir koroner bypass ameliyatı ya da stent işlemine gitmesini önler. Birçok bilimsel çalışmada değeri kanıtlanmış, güvenli ve güvenilir bir tetkik olan FFR gerekli durumlarda uygulanmaktadır.

Tanısal kateter içinden FFR ölçümü yapmak mümkün olsa da, daha iyi bir basınç trasesi elde edilmesi, tel manipülasyonunun daha kolay olması ve ciddi darlık saptanması durumunda kateter değiştirmeye gerek kalmadan girişimsel işlemin sürdürülebilmesi gibi avantajları nedeniyle kılavuz kateterler kullanılmalıdır. Yan delik içeren kılavuz kateterlerden FFR ölçümü yapılmamalıdır.

Tanısal kateter içinden FFR ölçümü yapmak mümkün olsa da, daha iyi bir basınç trasesi elde edilmesi, tel manipülasyonunun daha kolay olması ve ciddi darlık saptanması durumunda kateter değiştirmeye gerek kalmadan girişimsel işlemin sürdürülebilmesi gibi avantajları nedeniyle kılavuz kateterler kullanılmalıdır. Yan delik içeren kılavuz kateterlerden FFR ölçümü yapılmamalıdır.

Basınç teli, standart girişimlerde kullanılan kılavuz tellerde olduğu gibi 0.014 inç çapındadır, uç 3 cm’lik kısmı radyoopaktır ve basınç sensörü bu 3 cm’nin bitiminde yer almaktadır. Uygun damara ulaşmak veya darlığı geçmek için basınç telinin uç kısmına şekil vermek mümkündür; ancak, bu işlem sırasında basınç sensörünün olduğu kısmın kıvrılmamasına ve zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Şekil verme işleminin, basınç telinin uzun iğne içine yerleştirilmesinden sonra yapılması bu riski en aza indirecektir.

Basınç teli kılavuz kateterden çıktıktan ve ilgili damara yönlendikten sonra, basınç sensörü kateterin ostiyumunda iken basınç eşitlemesi (normalizasyon) yapılmalı, yani Pd/Pa oranının 1’e eşit olduğu görülmelidir. Basınç eşitlemesi ve FFR ölçümü yapılırken uzun iğne geri alınmalıdır. Eğer çok ince uzun iğne kullanılıyor ve uzun iğne Y konnektör kapalı iken kanın geri akışına neden olmuyorsa, eşitleme ve FFR ölçüm işlemlerinin uzun iğne Y konnektör içinde iken de yapılabileceği ifade edilmektedir. Ancak, ideal olanı, sıfırlama ve FFR ölçümünün iğneyi çıkarıp sistemi yıkadıktan sonra yapılmasıdır.

Son Güncelleme: 18.10.2019 14:39
Fractional flow reserve  Koroner  Aort 

YORUMLAR