Gergedan Virüsü Nedir? Gergedan Virüsünün Belirtileri?

Gergedan Virüsü Nedir? Gergedan Virüsünün Belirtileri?
SağlıkA- | A+
04.09.2019 12.02

Çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda grip benzeri belirtilerle kendini gösteren akut solunum yolu hastalığının en sık nedeni olan gergedan virüsü’dür. Havalar soğuduğunda mevsimsel grip virüsünün (influenza) neden olduğu yaygın hastalıktan önce gergedan virüsünün hasta ettiği biliniyor.

Gergedan Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hastalığı geçiren kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında ortama yaydıkları görünmeyecek kadar küçük solunum zerreciklerinin içindeki virüsün solunum yoluyla bulaşır.

Hastanın yakınındaki kişilerin bu havayı solumasıyla burun ve boğazdan giren virüsler solunum yolu epiteline tutunuyor. 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görülmeye başlar.

Gergedan Virüsü Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtisi burun kuruması ve karıncalamadır.
En sık rastlanan ve rahatsız eden belirti ise boğaz ağrısı ve boğazda karıncalanma.
Burun akıntısı, burunda dolgunluk, 2 -3 gün içinde artarak devam eden tıkanma ve hapşırma.
Baş ağrısı, yüzde ve kulaklarda basınç hissi, tat ve koku hissinde azalma, Öksürük, boğuk ses ve boğuk öksürük, öksürük sonrası kusma, rahatsızlık hissi ve halsizlik.

Başka Hastalıklara zemin hazırlayabilir.
Gergedan virüsünün, neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra, hastalığın bitiminde başka hastalıklara da zemin hazırladığı için ayrı bir önemi bulunmaktadır.
Bu virüs sinüzitin de en sık nedeni. Bununla birlikte, orta kulak iltihabı, kronik bronşit ve KOAH hastalığının da alevlenmesinde etkili olmaktadır.

Gergedan Virüsü Bulaşmasını Engellemek için ne yapılmalı?

Gergedan virüs enfeksiyonları etkisi genellikle hafiftir ve kendi kendine geçer. Tedavi, belirtileri azaltmaya ve hafifletmeye yöneliktir. Ancak çevreye bulaşır ve kompilakasyonları önlemeye yönelik tedbirlerin de alınması gereklidir. Dolayısıyla hasta mutlaka dinlenmeli, mümkün olduğunca sıvı almaya çalışmalı, hekim kontrolünde Antihistaminikler, burun açıcı ilaçlar ve damlalar kullanmalı. Bunun yanı sıra, çevreye bulaşmasını önlemek için hastanın bulunduğu alan alkol bazlı dezenfektan ile silinmeli, elleri sık sık yıkanmalı, burun ve boğazın kurumasını önlemek için ortamın ısı ve nemi ayarlamalı ve kesinlikle sigara, alkol kullanılmamalıdır.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:26
Gergedan virüsü  Gergedan virüsü  Belirtileri nelerdir  Tedavi edilir  Sağlık  Influenza 

YORUMLAR