Haşhaş Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Haşhaş Nedir? Özellikleri ve Faydaları
16.09.2019 21.14

Gelincikgiller familyasından, 1 yıllık veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Bazı ilim adamlarına göre haşhaşın ana vatanı Akdeniz havzası, Anadolu ve Mezopotomya’dır.

Hindistan, Batı Asya ve ülkemiz haşhaş ekilen başlıca bölgelerdir. Türkiye’de 40’ın üzerinde yabani haşhaş türü mevcuttur. Haşhaşın yaprakları mavimsi yeşil, çiçekleri beyaz ya da mor olur.

Haşhaşın başı, yaprakları, tohumu, tohumundan elde edilen yağ ve haşhaş başından elde edilen afyonu değişik şekillerde ve değişik amaçlar için kullanılır.

Haşhaştan elde edilen afyonun içerdiği en önemli madde morfindir. Morfinden sonra en tanınmışları narkotin, papaverin, kodein, tebain ve narsein sayılabilir.

Haşhaşın Elde Edilmesi

Haşhaş başından afyon elde edildikten sonra, tohumlar olgunlaşıncaya kadar tarla kendi haline bırakılır. Haşhaş başı sallanmaya başladığı ve içindeki tohumların sesi duyulur hale geldiğinde toplanır. Toplanan haşhaş başlarından tohumları ayrılır. Haşhaş tohumlarından yağ elde edilir.

Haşhaşın Faydaları 

Afyon, içerdiği morfin miktarına göre değişik derecelerde etki gösterir. Ağrı kesici, keyif verici, uyuşturucu etkisi vardır. Santral sinir sistemine etki ile tansiyon düşürür, kalp atışları yavaşlar.
%90 oranında, mantıklı karar verme azalır. Afyon en kolay ve en kuvvetli bağımlılık yapan uyuşturucu maddedir. Ayrıca morfin kullandıkça aynı etkinin hasıl olabilmesi için dozun arttırılmasına gerek vardır. Normal insanda ölüme sebep olabilecek olan morfin dozu, alışkın insanlarda rahatça kullanılabilir.

Haşhaşın Mutfakta Kullanımı

Haşhaş yağı besin olarak kullanılır. Çünkü afyon içermemektedir. Orta Anadolu’da haşhaş ekmeği, haşhaş helvası, haşhaşlı pide gibi yiyeceklerde haşhaş yağı ve tohumu kullanılır. Salatalara serpilir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:19
Haşhaş  Haşhaş bitkisi  Şifalı bitkiler 

YORUMLAR