Hatim etmek ne demek?

Hatim etmek ne demek?
27.10.2018 17.29

Hatim etmek aslen “hatmetmek” olarak yazılmaktadır ve “bir şeyi detaylı olarak baştan sonra okumak, Kuran’ı baştan sonra okumak, bir şeyi sona erdirmek, bitirmek, sonlandırmak” anlamlarına gelmektedir.

Bu kelime dilimize Arapçadan girmiştir. Kelime anlamı “ezberlemek” değildir, bu konuda yanlış bilgiler vardır. Çoğunlukla Kuran için kullanılan bir tabirdir. Kuran için kullanılan anlamına karşılık olarak “hatim indirmek” haliyle de kullanılabilir.

Hatim ne demek?

Hatim kelimesi dilimize Arapçadan girmiştir ve “Kuran’ın tamamını okumak, bir işi son erdirmek, bitirmek, baştan sona okumak” anlamlarına gelmektedir.

Kelimenin kökeni ise Arapça “mühürleme, kapatma, Kuran’ı ezberleme” anlamlarına gelen “xatm” kökünden gelir. Ayrıca Süryanice “mühür, damga” demek olan “xetim” kelimesi ile de eş kökenlidir.

Kuran’ı baştan sona okumak veya ezbere okuyarak bitirmek demektir. Genellikle “etmek” veya “indirmek” fiilleri ile beraber kullanılır.

Hatim etmek kelimesinin sözlük anlamı

1. Kur'an'ın tamamını okumak. 2. Herhangi bir kitabı baştan sona kadar tekrar tekrar okumak. 3. Sona erdirmek, bitirmek.

Hatim etmek kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. anlam

Haftaya cuma günü bir araya gelip Kuran’ı hatmedecekler.

2. anlam

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sını hatmetmişti, kitapla ilgili tüm sorulara cevap verebilirdi.

3. anlam

Sonunda bu işi de hatmetti, artık ondan rahatı yok.

Hatim etmek kelimesinin İngilizcesi1. read from beginning to end2. read from cover to cover3. read the whole of the koran

Kaynak:www.tdk.gov.tr

Son Güncelleme: 18.10.2019 12:44
Kuran  Ezberlemek 

YORUMLAR