İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı
25.10.2018 13.38

İshak Paşa Sarayı ya da diğer adıyla İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı’nın yakınlarında, Doğubayazıt’ta bulunan yarı harabe halinde bir bey kalesidir.  Bu saray Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve inşasına 1685 yılında Beyazıt beyi Çolak Abdi Paşa tarafından başlanmıştır. Daha sonra oğlu İshak Paşa inşaatın devamın sağlamış ve torunu Mehmet Paşa zamanında inşaat tamamlanmıştır.

Kapısında yazılı olan bilgiye göre yapının Harem kısmı 1784 yılında tamamlanmıştır. İshak Paşa Sarayı ayrıca 100 Türk lirası değerindeki banknotların arka yüzünde de bulunmaktadır. Türk mimarisinin eşsiz örneklerindendir.

İshak Paşa Sarayı nerededir?

Saray, Ağrı’ya bağlı Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. Sarayı ziyaret etmek isterseniz 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde ya da 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında 07.30-15.45 saatleri arasında uğrayabilirsiniz. Saray Pazartesi günleri kapalıdır. Giriş ücreti ise 5 TL’dir.

İshak Paşa Sarayı özellikleri

1930 yılına dek saray Eski Beyazıt şehri tarafından çevreleniyordu, ancak bir Kürt isyanından sonra bu şehir, modern Doğubayazıt’ın hakimi olan Türkler tarafından yıkıldı. Sarayın ana kapısı birinci avluya açılmaktadır, bu avlunun kapıları ise tüccarlar ile misafirlere açılmaktaydı.

Sarayın sağ tarafında ise zindanlar bulunmaktaydı. İkinci avlu kısmına ise yalnızca hanedan ve özel konuklar kabul edilirdi, buradan haremlik ve selamlık kısımlarına girilirdi. Sol taraftan aşağı inen merdivenden ise hizmetkarların bölümüne ve tahıl ambarına inilirdi.

Avlunun sağındaki merdivenlerden yukarı çıktığınız zaman selamlık ile karşılaşırsınız. Selamlık kısmında misafirler ağırlanır ve sağ taraftaki merasim avlusuna kabul edilirdi. Selamlık kısmında ayrıca bir de cami bulunmaktadır, bu cami hala orijinal dekorasyonunun ve tavan fresklerinin çoğunu korumaktadır.

Selamlık girişinin dış kısmında İshak Paşa’nın mezarı bulunmaktadır. Bu mezar Selçuk oymaları ve Fars kültürüne özgü tarzlarla dekore edilmiştir. Haremlik kısmının özenle dekore edilmiş kapısı ise avlunun sonuna dek yükselir.

Haremlik, yani kadınlar kısmında bir mutfak, bir hamam, bir tuvalet ve şömineli, panoramik pencereli odalar bulunur. Bunlara ek olarak Selçuk taş işçiliği ve Ermeni çiçek dekorasyonunun bir karışımı olan duvarlara sahip merasim avlusu bulunur.

Sarayın doğusunda ise Eski Kale’nin kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalenin M.Ö. 800 yıllarında Urartular zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Aynı bölgede Eski Beyazıt’a ait, halen ayakta olan 16. yüzyıl camisi bulunmaktadır.

Kalenin sağ tarafında ise 17. yüzyılda yaşamış Kürt yazar ve filozof Ahmed-i Hani’nin taş mezarı bulunmaktadır. Sarayın bölümleri ise; dış cephe, iki adet avlu, selamlık, haremlik, cami, mutfak, hamam, merasim avlusu, surlar, mozole, fırın, zindanlar ve merkezi ısıtma sistemidir. Saray Osmanlı, Fars ve Selçuklu sanatının ögelerini barındırır. Mimarı ise Mehmet Paşa’dır.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ishak_Pasha_Palace

https://www.lonelyplanet.com/turkey/dogubayazit/attractions/ishak-pasa-palace/a/poi-sig/1080379/360904

Son Güncelleme: 06.11.2019 15:47
İshak paşa sarayı nerededir  İshak paşa sarayı özellikleri 

YORUMLAR