İyi Uyku İçin Ne Yapmak Gerekir

İyi Uyku İçin Ne Yapmak Gerekir
12.11.2019 12.54

Bazı istisnalar dışında, uyku tıpkı ses gibidir. Gerçekten aradığınız bir şeydir ve iyi olduğunda kendinizi harika hissedersiniz. Daha da önemlisi, uyku daha çok patronunuz gibidir; rahatsız edilmediğinde çok daha iyi huyludur. Geceleri uyumak, vücudunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Geceleri erkekler de 7,4 saat ve kadınlarda 7 saat uyku, beyninizde ve kalbinizde çok büyük farklar yaratabilir ve sizi üç yaş daha gençleştirebilir. Uykusuzluk sizi zihinsel olarak zayıflatır, yorgun düşürür, daha fazla yemenize neden olur ve sizi kaza riskine açık hale getirir. Buna ek olarak, yorgunluk hissi sizi daha yaşlandırıcı tercihler yapmaya itebilir (yorgun olduğunuzda, somon ızgara yerine çifte yağlı etli sandviç istemek daha kolaydır). Ama uyku apnesi hastalığınız varsa, yeterince REM ve yavaş dalga uykusu uyumuyorsunuz demektir. Uyku hapları iyi bir fikir gibi görünse de – kısa süreyle uyanık nöronları kapatırlar – bağımlılık yaratma özellikleri yüzünden uzun vadede zararlı etkileri vardır. Bunun yerine, yaz tatilini geçiren bir okul çocuğu gibi uyumak için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

Program yapın.

Biyolojik saatiniz, bebekliğinizde olduğu kadar iyi çalışır. Her gün aynı saatte kalkar; bütün gününüzü işle ya da çizgi film seyrederek geçirecek olmanız farketmez. Hafta sonlarında, hafta içinde kalktığınız saate yakın kalkmaya çalışın.

Sıcaklığı değiştirin:

Uyku için ideal ortam, karanlık ve serin bir odadır. Uyumakta zorlanıyorsanız, giysilerinizden bir kat çıkarmayı veya termostatı düşürmeyi deneyin.

Yatmadan önce az yemek yiyin:

Melatonin içeren yemekler yiyin; bu, biyolojik saatinizin düzenlenmesine yardımcı olan bir maddedir. Yulaf ezmesi, tatlı mısır ya da pirinç bunun için idealdir. Ya da içinde serotonin bulunan karmaşık bir karbonhidrat deneyin; sebze ya da makarna gibi. Klasik çözümü de deneyebilirsiniz: Yağsız süt. Elbette ki kafein ve egzersiz gibi uyarıcılardan kaçınmanız gerektiğini biliyorsunuz dur.

Yatak odanızı sadece uyku ve seks için kullanın:

Çalışma dosyalarınızı, bilgisayarlarınızı, televizyonunuzu yatak odanıza sokmamalısınız.

Kaynak: Siz Kullanım Kılavuzu / Prof. Dr. Mehmet C. Öz – Michael F. Roizen / Koridor Yayınları

Son Güncelleme: 12.11.2019 12:58
Aklınızda bulunsun  Faydalı bilgiler  Iyi geceler  Uykusuzluk  Iyi uyumak için ne gerekiyor  İyi uyku olmalı  İyi uyku için ne yapmalı   

YORUMLAR