Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri
SağlıkA- | A+
12.11.2019 21.22

Kalp krizi geçiren insanların yarısı, semptomu algılamazlar; ya da en azından, hissettikleri şeyin bir semptom olduğunu bilemezler. Sorun kısmen kalp krizinin çok çeşitli şekillerde olmasından kaynaklanır; rahatsızlık gelip geçici olabilir, ki bu da sindirim sistemindeki rahatsızlıklar gibi suçu başka bir şeye yüklemeye kolaylaştırır. En sık görülen işaretler şunlardır:

  • Göğüste ağrı ya da rahatsızlık (basınç, tokluk ya da sıkışma hissi yaratabilir.)

  • Vücudun üst bölümünde rahatsızlık (iki koldan biri, sırt, boyun, çene yada karın bölgesi olabilir.)

  • Nefes darlığı

  • Soğuk ter dökme

  • Mide bulantısı

  • Ani aşırı yorgunluk hissi (uykusuzluk yaşanmamasına rağmen)

Acının ya da rahatsızlığın önceden tahmin edilebilir olmamasının nedeni (örneğin, Larry King bir kalp krizinde sık görülen bir durum olmamasına karşın, sağ kolunda şiddetli bir ağrı hissediyordu.) kalbin kendisinin acı duymamasıdır; çünkü kendine ait lifleri yoktur. Kalp sinirleri acıyı doğrudan algılamazlar. Ama kalpte bir terslik olduğunda, sinirleri elektriksel olarak tutarsızlık gösterebilir.

Omurgadan geçerken, diğer sinirlerin kısa devre yapmasına neden olabilirler; örneğin kolunuza ya da göğüs kafesinize bağlanan sinirler gibi. Acı duygusunu aktaran sinirler buradakilerdir. Dolayısıyla kısa devre yaşandığında kolunuz, göğsünüz ya da çeneniz ağrır. Mide bulantısına ya da soğuk ter dökmeye yol açacak şekilde sinirleri uyararak, beyin de olaya dahil olur. Ama bu sinirler kesişmezse, kalp krizi geçirirken bile herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz ki çoğu kişinin kalp krizi geçirdiğini anlayamamasının nedeni budur.

Kaynak : Siz Kullanım Klavuzunuz / Prof. Dr. Mehmet C. Öz – Prof Dr. Michael F. Roizen / Koridor yayınları

Son Güncelleme: 12.11.2019 21:22
Kalp krizi  Kalp krizi belirtileri  Sağlık bilgileri 

YORUMLAR