Kısırlık Nedir?

Kısırlık Nedir?
SağlıkA- | A+
12.09.2019 16.22

Kısırlık, kadınlarda ve erkeklerde tıbbî nedenlerle çocuk sahibi olamama durumudur. Tıpta kısırlık "herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması" şeklinde tanımlanır. Kısırlık sorunu erkek ve kadında eşit oranlarda görülür.

Kısırlığın çok çeşitli sebepleri vardır. Çocuk sahibi olamayışının sebebi sadece kadında değildir. Erkeğin de kısır olma ihtimali vardır. Nadir de olsa bazı vakalarda eşlerden her ikisi de kısır olabilmektedir. Hangi sebeplerle olursa olsun, istatistikler evli çiftlerin %17’sinin kısırlıktan şikayetçi olduğunu göstermektedir.

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri

 • Yumurtlamada meydana gelen bozukluklar: Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir.

 • Tüplerin hasarlı olması: Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksızlaştırır.

 • Endometriozis: Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.

 • Rahime ait problemler: Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir.

 • Alerjik nedenler: Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.

Erkeklerde  Kısırlığın Nedenleri

 • Sperm üretiminde aksaklıklar: Sperm şekli, sayısı veya hareket kabiliyetindeki zayıflıktan kaynaklanır.

 • Yapısal bozukluklar: Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilir.

 • Çevresel faktörler: Aşırı sıcakta çalışmak, sürekli oturmak, kimyasal maddeler solumak, kısırlık sebeplerinden bir kaçıdır. Normal yaşamınızdaki faaliyetlerin birçoğu fazla olmasa da kısırlığa neden olabilir, örneğin işinizin stresli olması dahi kısırlığa sebep olabilir. Çocuğu olmayan insanların ilkin yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekir. Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Alkolden uzak durulmalıdır. Sürekli oturulmamalı, sıcakta çalışmamalı ve düzenli ve dengeli beslenilmelidir.

Evliliğin ilk senesinde çocuk sahibi olamayan çiftler, “Acaba sebep ben miyim? sorusunu sormadan edemezler. Türk toplumunda nedense hep kadından şüphe etmek adet olmuştur. Öyle ki, doktora gitmeye lüzum bile görmeden eşlerini boşayan erkekler vardır. Yine “Ya kısırlık bende ise?” korkusu ile doktora gitmeyi reddeden erkekler vardır.

Şunu öncelikle belirtelim ki, tedavisi mümkün olan kısırlık vakaları çoktur. Her hastalıkta olduğu gibi, kısırlıkta da derdine çare aramak aklın gereğidir.

Kısırlık Çeşitleri

Geçici Kısırlık (enfertilite): Erkekte döllenmeyi temin edecek yeterli sayıda canlı meni hücresinin (sperm) bulunmayışı veya kadında döllenmiş yumurtanın döl yatağına inemeyişi yahut rahim duvarına tutunamayışı gibi sebeplerle ortaya çıkan kısırlıktır. Bu tip kısırlıklarda sık sık düşük vakaları gözlenebilmektedir.

Primer Kısırlık : Yeni evli çiftlerde görülen bir kısırlık şeklidir. Sebebi organik olmaktan çok psikolojiktir. Eşler birbirine alışıp ısındıktan sonra ilk üç ay içinde %33’ünün, bir yıl içinde %70’nin, iki yıl içinde %80’nin,  iki yıldan sonra ise %90’nın çocuk sahibi oldukları tespit edilmiştir.

Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, yeni çiftler hemen ümitsizliğe kapılmamalı; en az iki yıl sabretmelidirler. İki yıldan sonra, kısırlık olayı devam ederse, doktora gitmelerinde fayda vardır.

Sekonder Kısırlık: Eşlerin bir veya iki çocuğu olduktan sonra görülen kısırlıktır. Sebebi genellikle kötü beslenme ve bozuk hayat şartlarıdır. Çeşitli hastalıklar sonunda kadının yumurtalıklarında, yumurta kanalında ve döl yatağında ortaya çıkan iltihabi yaralar sık görülen kısırlık sebebidir.

Kalıcı Kısırlık (Sterilite): Kadın veya erkekte, mevcut tıp bilgisinin yetersiz kaldığı ve şimdilik tedavi imkanı olmadığı kısırlıktır.

Kısırlık Belirtileri

 • Halk arasında rüyalanma olarak bilinen zevk eksikliği.

 • Kadının yaş ortalaması: 40 yaşını geçmiş kadınlarda kısırlık en sık rastlanılan belirtilerdendir.

 • Erkeğin yaş ortalaması: ilerleyen yaşla beraber cinsel ilişki sayısının azalması nedeni ile gebe kalma şansında azalma olur.

 • Cinsel ilişki sayısı: Cinsel ilişki sıklığı gebe kalmayı etkileyen bir faktördür.

Kısırlık Tanısı ve Tedavi

Kısırlık tetkikleri genelde 2 ile 5 günlük yapılan cinsel perhizin sonrasın da erkek mastürbasyon sonrasın da sperm örneği vererek laboratuvarda Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Daha sonra verilen spermin sayıları, canlılık oranları, şekilleri ve hareketlilikleri incelenir.

Kısırlık tanısı konurken spermlerde herhangi bir iltihap durumunun olup olmadığı ya da tıbbi bir tedavinin gerekliliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Normal olarak Dünya Sağlık Örgütünün kriterine uygun olarak yapılan sperm tahlilinde 20 milyon sperm olmalıdır. Ancak bu spermlerin en azından yarısının canlı olması, ya da ileriye doğru hareket etmiş olan sperm oranlarının ise bütün spermler de en azından %25 olmalı ve normal şekilli spermlerin sayılarının da en azından %14 oranın da olması gerekmektedir. Ayrıca şunu unutmamak gerekir; sadece anormal çıkan bir tek “spermiyogramın “ erkek için kısırlık tanısının konulması uygun olmaz. Erkeğin spermi sonucunun dalgalanma göstermesinden dolayı anormallik durumunun en az 4 ile 6 hafta arasın da iki kez tekrarlanması daha uygun olur.

Teknolojinin gelişmesi ile erkek kısırlığı tedavisindeki en son yenilikler sayesinde artık gelişkin spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde edilen spermleri kullanarak yardım edilebilmektedir. TESE operasyonlarıyla sperm testi 'sıfır' çıkan erkeklerin yarısında yeterli olgun sperm elde edilebilmektedir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:20
Kısırlık  Kısırlık çeşitleri  Sağlık bilgileri  Tedavi  Infertilite  Geçici kısırlık  Primer kısırlık  Kısırlığın nedenleri  Sekonder kısırlık  Sterilite  Kalıcı kısırlık 

YORUMLAR