Lahana Turşusu

Lahana Turşusu
24.10.2019 10.29

Lahana Turşusu Gerekli Malzemeler

3 ufak baş beyaz lahana
1 baş sarımsak
8-10 adet nohut tanesi
2 yemek kaşığı toz şeker
1 adet limon
Yeterince %6’lık tuzlu su.

Lahana Turşusu Yapılışı:

1. Turşu kurmada genellikle beyaz ve ufak başlı lahanalar kullanılır. Bunların dış kalın yaprakları alındıktan sonra geriye kalan kısmı ya dört parçaya bölünür veya çok iri olarak doğranır. Doğranan lahanalar ya haşlanmadan veya kaynar suda 1.5 – 2 dakika haşlanıp soğutulduktan sonra turşusu yapılır. Yapılan bu haşlama lahanayı yumuşattığı gibi, kurulan turşunun da çabuk olmasını sağlar. Yalnız haşlama lahananın beyaz olan rengini hafif değiştirdiği gibi ayrıca yenirken onun gıcırtılı durumunu da yok eder.

2. Lahanalar ister çiğ isterse haşlanmış olsunlar, turşu kavanozuna konurken aralarına yarım kilo kadar sivri biber, az miktarda kereviz yaprağı ile soyulup ikiye bölünmüş sarımsak dişleri, 7-8 adet nohut tanesi, 2 yemek kaşığı şeker, halka şeklinde dilinmiş bir limon, çabuk olması için kabın dibine de bir tülbende sarılmış az miktarda ekmek içi veya ekmek mayası konur.
3. Üzerine baskısı yerleştirildikten sonra %6’lık tuzlu su ile kap ağzına kadar doldurulur. Kabın ağzı sıkıca kapatılır. 25 derece sıcak bir yerde olmaya bırakılır.

Not: Lahana turşusu yukarıdaki şekilde kurulur ise de daha önce kurulup tanesi yenip suyu kalmış kelek veya salatalık turşusunun suyuna, bu lahanalar basılıp yapılabilir. Böylelikle turşunun eski suyu da değerlendirilmiş olur.

Kaynak: Abdurrahman Cerrahoğlu/ Sofra Nimetleri Uygulamalı yemek kitabı

Son Güncelleme: 24.10.2019 10:29
Lahana  Lahana turşusu  Salamura  Lahana turşusu yapılır  Lahana turşusu  Yemek tarifleri  Turşu tarifleri  Salamura ve turşular   

YORUMLAR