Levent Kırca Kimdir?

Levent Kırca Kimdir?
Tiyatro, Sinema Ve Dizi Oyuncusu. Tiyatro Sanatçısı
Doğum: 1948 Samsun
Ölüm: 12.10.2015 İstanbul
02.10.2019 10.03

28 Eylül 1948 tarihinde  Samsun’da doğan tiyatro sanatçısı Levent Kırca, 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahne hayatına atıldı. Çok sayıda tiyatro oyunu ve sinema filminde rol alan Kırca, 24 yıl boyunca yayınlanan televizyon programı “Olacak O Kadar” ı hazırladı. Oyunculuğunun yanı sıra sinema filmleri ve tiyatro oyunları da yöneten Levent Kırca’nın 4 çocuğu bulunuyor.

LEVENT KIRCA VE TİYATRO
İlk olarak 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahne alan Levent Kırca; Üç Baba Hasan, Ateşin Düştüğü Yer, Sefiller, Toros Canavarı, Kadıncıklar, Oyun Nasıl Oynanmalı gibi birçok tiyatro oyununda yer aldı.

LEVENT KIRCA VE OLACAK O KADAR
Levent Kırca’nın belki de en önemli çalışmalarından biri olan “Olacak O Kadar” 1986 yılından 2010 yılına kadar devam ederek Türk televizyon tarihinin en önemli programlarından biri olmayı başardı. Politik mizah üzerine kurulu bir güldürü program olan Olacak O Kadar, halkın sorunlarına yönelik skeçlerle ilk olarak TRT’de yayınlanmaya başladı. Program 2005 yılına kadar sırasıyla, Star 1, ATV, Kanal D, Show TV, TGRT, Fox TV en son olarak da Ulusal Kanal’da bir süre boyunca yayınlandı. Programda yayınlanan skeçlerin içinden çıkan Sarhoş, Bestami ve Nebalet gibi birçok karakter Türk halkının aklına kazındı.

LEVENT KIRCA VE FİLMLERİ
Tiyatro ve televizyon programları dışında Levent Kırca 10’nun üstünde filmde de yer aldı. Kırca’nın beyaz perde rol aldığı filmler ise şu şekilde; Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas, Son İstasyon, Ağa Kızı, Kendini Bırak Gitsin, Şeytan Bunun Neresinde, Son, Ölürsün Gülmekten, Mavi Muammer, N’Olacak Şimdi, ve Taşı Toprağı Altın Şehir.

LEVENT KIRCA’NIN SİYASİ GEÇMİŞİ
Levent Kırca yalnızca oyunculuk kariyeri ile değil, siyasi kariyeri ile epey konuşuldu. Kırca Mart 2009 Belediye Seçimleri için Demokratik Sol Parti’den Üsküdar Belediye Başkanlığı için aday oldu ancak 4’üncü sıradan aday olarak girdiği seçimi kazanamadı. 30 Mart 2014 günü yapılan yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na İşçi Partisi’nden aday olan Kırca seçimde 15.232 (%0.2) oy alarak 8. sırada yer aldı.

Kırca ayrıca 2011’den itibaren Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2013 yılının Ocak ayında ise Ulusal Kanal genel müdürlüğü, daha sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Ayrıca Kırca, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir süre öğretim üyeliği de yaptı.

Levent Kırca, 12.10.2015 tarihinde Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Kırca’nın ölmeden önceki son röportajı

Levent Kırca Eylül ayında sonunda Ayşe Arman’a verdiği son röportajda şunları ifade etmişti:

“65 yaşındayım, ölsem gözüm açık gitmez. Gençler yaşasın, onlara bir şey olmasın. Benim hayatla olan maçım ortada. “Herkes bana dua etsin” gibi lafları sevmiyorum. Yaşanacaksa da yaşarız abi… Yaşa baba, yaşa baba… Ben hayatın hakkını vererek yaşadım. Gözlerimi kapatırken gönlüm rahat olacak. Bu rahatlığı olmayanlar düşünsün. Ben ölümden korkmuyorum. Üç tane kemoterapim daha kaldı. Devlet hastanesinde tedavi oluyorum. Amerika’ya gidenler de var ama ben de Atatürk gibi kendimi Türk hekimlerine emanet ettim. 2000 yılında kan kanserinin bir türüne yakalandım. O dönem kimseye açıklamadım bunu ve gizli tuttum. Sonunda kanseri paçasından tuttuğum gibi kündeye getiriverdim (gülüyor). Ama bu defaki çok dişli çıktı.”

Filmleri:

  • Ağa Kızı, 2004

  • Kendini Bırak Gitsin, 2004

  • Şeytan Bunun Neresinde, 2002

  • Son, 2001

  • Ölürsün Gülmekten, 2000

  • Mavi Muammer, 1985

  • N’Olacak Şimdi?, 1979

  • Altın Şehir, 1978

Son Güncelleme: 02.10.2019 10:10
Levent kırca  Levent kırca hayatı  Levent kırca  Kim    Oyuncu   

YORUMLAR