Maf sensörü nedir?

Maf sensörü nedir?
27.11.2018 16.38

MAF sensörü, hava filtresi yuvası ve hava giriş borusu gaz kelebeği gövdesi bağlantısı arasında yer alan, sıcak film tipi hava akış sensörüdür.

MAF sensörü bir sıcak film sensörü, yuvası, ölçüm borusundan meydana gelir. Hava akış oranı sıcak film ucundan aktarılan sıcaklığın tespit edilmesi ile ölçülür ve hava akım oranındaki değişiklik sıcak film ucu düzeyinden hava akımına aktarılan sıcaklıkta değişikliklere sebep olur.

Bu değişiklikler sıcak film ucunun sıcaklığının değişmesine ve direncinin değişmesine sebep olur. Bu değişen dirençle ECU’ya sinyal gönderir ve havanın akış miktarına göre, yakıt oranı ayarlanır. MAF Sensörü motora alınan havanın miktarını ölçer. Bunu sabit akım veya sabit voltaj ile ısıtılmış bir kablo ile yapar. Isıtılmış olan kablonun çevresinden geçen hava onun elektriksel direncini değiştirerek üzerinden geçen akımı etkiler.

Sensör çevresinden geçen hava kablodan soğuk ise kabloyu soğutur ve elektrik direncini düşürerek geçen akımı arttırır. Bu da ECU'ya geçen hava miktraının daha yoğun olduğu bilgisini verir ve ECU doğru AFR yani hava yakıt karışımını sağlamak için motora gönderdiği yakıt miktarını attırır.

Tam tersinde de sensör çevresinden geçen hava kablodan sıcak ise bu kablonun elektrik direncini yükseltir ve üzerinden geçen akımı düşürür. Bu da ECU'ya geçen hava miktarının azaldığı bilgisini vererek ECU'nun yakıt miktarını azaltmasını sağlar.

Isıtılmış olan bu kabloya temas ederek onu soğutan hava kablodan geçen akımı değiştirerek ECU'ya geçen hava miktarı konusunda bilgi verir ve ECU bu ilgiyi doğru AFR yani hava yakıt karışımını oluşturabilmek için kullanır.

MAF ve MAP sensörler arasındaki farklar

Atmosferik araçlarda MAF (manifolt air flow sensor) sensör kullanılır çünkü atmosferik araçlarda vakum olur ve maf sensör vakum okur. Sonradan turbo modifiyesi yapılan bi araçta en fazla problem maf sensör yüzünden çıkar basıncı okuyamadığı için araba ilk etapda kendini sürekli rötara çekicekdir daha sonra ise ecu akışdan gelen voltajı daha yüksek bi değerde okuyacağı için arabanız ateşlemeyi kesicekdir.

Mass sensörün asıl kullanılma amacı hava yakıt karışımını ayarlamakdır okuduğu hava miktarına göre ecuya yolladığı sinyallerle benzin ayarını ayarlar. MAP (manifolt air pressure) sensör ise hem basınc hemde vakumu okur turbo arabalarda olması gereken bi sistemdir.

MAF sensörler dıştan gelen atmosfer basıncını okur yani vakum etkisiyle dış basınçtan gelen havayı bu durumda maximum 1 bar civarı bi basınç okuyacaktır ama turboşarjlı araçlarda biz motora atmosfer basıncı+bar bastığımız için maf sensörler bu yüksek basınçları okumakta yetersiz kalacak ve bu durumda ecu ateşleme yapmayacaktır bundan dolayı sonradan turboladığımız veya basınç peaklerini arttırdığımız araçlarda bu daha yüksek basınç değerlerini ve yanısıra vakum değerini okumak için map sensör kullanmamız gerekicektir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 12:27
Maf ve map sensörler arasındaki farklar 

YORUMLAR