Masör nedir?

Masör nedir?
11.10.2018 20.24

Müşterilerine elleri veya masaj aletleri ile masaj yaparak kan dolaşımlarını kolaylaştıran, yorgunluklarını gideren, sinirleri yatıştıran, vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan erkek masajcıya masör denir.

Masörler SPA salonlarında, spor kulüplerinde, güzellik salonlarında veya kişiye özel evde masaj hizmeti verebilirler. Yorucu bir iş olmakla beraber, insanların mahremiyetine saygı gerektiren bir meslektir. Ülkemizde gerek masörler, gerekse de masözler açısından yanlış anlaşılmalara, ön yargılara meyilli bir sektördür.

Masaj her ne kadar lüks bir ihtiyaç gibi görünse de, aslına sağlık için düzenli aralıklarla yaptırılması gereken alternatif bir tedavi yöntemidir. Uzak Doğu’da insanlar Thai Masajı veya Shiatsu Masajı gibi yöntemleri, insanlar üzerinde tedavi için kullanabilmekte.

masörKlasik Masaj bütün masaj çeşitlerinin temeli olsa da, iyi bir masaj terapisti bir kaç masaj uygulayabilmelidir. Kişinin fiziki şartlarına veya ruhsal durumuna göre alternatif masaj hizmetleri sunabilmeli. Günümüzde bir çok kişi, güç farkından dolayı masaj yaptırmak için erkek masör tercih etmekte fakat işinin uzmanı Bayan terapistler de doğru tekniklerle son derece etkili masajlar yapmaktadır.

Bugüne kadar oluşmuş ve sürmekte olan çeşitli rahatsızların (kronik ağrılar, migren, stres, uykusuzluk, dolaşım problemleri, sindirim sorunları, solunum yolu hastalıkları gibi) tıbbi anlamda tedavisi gerçekleşirken, doktor ya da uzman kişi tavsiyesi sonucunda masaj tedavisi ile desteklenmesi mümkündür.

Bu sayede pek çok rahatsızlığın düzelmesi ve iyileşmesi anlamında fazlasıyla yol katedilmiştir. Ancak masaj kesinlikle basit bir uygulama olarak nitelendirilmemelidir. Bazı masaj tekniklerinde yumuşak ve ağır hareketler uygulanabildiği gibi bazı masaj tekniklerinde ise sert bası ve şiddetli hareketler kullanılabilmektedir. Bu anlamda uygulamayı gerçekleştirecek olan masör çok önemlidir.

Aldığı eğitimler doğrultusunda masörün, var olan rahatsızlıkları belirlemesi ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Klasik masaj, İsveç masajı gibi hafif ve dinlendirici etkide ve hareket sertlik seviyesi düşük olan masaj tekniklerinde bile uzman masörün uygulama yapması sağlık açısından gerekli ve olumludur. Bilinçli uygulama her zaman daha doğru bir sonuç ve etki yaratmaktadır.

Sözlükte "masör" ne demek?

1. Masajcı.

Masör kelimesinin ingilizcesi

n. masseur, rubberKöken: Fransızca

Son Güncelleme: 18.10.2019 14:45
Spa  Masaj  Masajcı 

YORUMLAR