MCKİNSEY NEDİR?

MCKİNSEY NEDİR?
30.09.2018 23.20

McKinsey & Company; önde gelen işletmelere, kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hizmet veren global bir yönetim danışmanlığı firmasıdır. Müşterilerimizin performansında uzun süreli gelişmeler sağlamasına ve en önemli amaçlarının farkına varmasına yardımcı oluyoruz. Neredeyse yüz yılı aşkın bir süre içinde, bu görev için benzersiz donanıma sahip bir firma yarattık.

McKinsey, 9000’den fazla danışman ve yaklaşık 2000 araştırma ve bilgi profesyonelinden oluşuyor. 60’tan fazla ülkede ofise, bu ofislerde 130 dilden çalışana sahibiz ve 100’den fazla ulusu temsil ediyoruz.

Müşterilerimiz global yapımızı yansıtıyor. Müşterilerimizin yaklaşık %40’ı Avrupa’da, %35’i Amerika’da, %15’i Asya Pasifik’te ve %10’u ise Orta Doğu ve Afrika’da yer alıyor. Özel ve kamu kuruluşlarından ve sosyal kuruluşlardan oluşan geniş kapsamlı bir müşteri yelpazesine hizmet veriyoruz.

Firmamız bir bütün olarak faaliyet gösterecek şekilde organize edilmiştir. Güçlü değerlerle birbirine bağlanan ve müşteri etkisine odaklanan tek bir global ortaklık olarak faaliyet gösteriyoruz. Firmamızın sahibi ise Avrupa, Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’da bulunan 1400’den fazla ortağımızdır. 

ÇALIŞANLARI MCKİNSEY'İ TANIMLIYOR

Çalışanlarımızın kalitesi, müşterilerimize hizmet verme kabiliyetimizin yapı taşıdır. Bu nedenle, yetenekli kişileri bulmak, bu kişilerin becerilerini geliştirmek ve bu kişilerin birer lidere dönüşmesi için gerekli ortamı oluşturmak için muazzam kaynak yatırımı yapıyoruz.

Danışmanlarımız, McKinsey’e yeteneklerini karmaşık ve önemli sorunları çözmede kullanma fırsatı için katılıyor. Eğitim ve deneyim geçmişleri, disiplinleri, cinsiyetleri, geldikleri ülkeler ve dış görünüşlerindeki çeşitlilik sayesinde, müşterilerimize derin ve kapsamlı bir uzmanlığın mükemmel bir dengesini sunuyoruz.

GÜCÜMÜZÜ BİLGİDEN ALIYORUZ

İşimiz her müşterinin faaliyet gösterdiği kurumla ilgili bağlamı, sektör dinamiklerini ve makroekonomik ortamını titiz bir biçimde anlama üzerine kurulu. Bu nedenle, her yıl firma kaynaklarımızın önemli bir bölümünü bilgi geliştirmeye adıyoruz.

Her sektörde ve bölgede, hem global hem de yerel olarak pazarlar, trendler ve yeni geliştirilen en iyi uygulamalar üzerine çalışıyoruz. Tüm danışmanlar bu bilgi birikimini geliştirmek için zaman ayırıyor ve uzmanlık sağlıyor. Çünkü danışmanlar müşterilerimizin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olma kabiliyetimizin olmazsa olmaz bir parçası.

McKinsey İstanbul

1995 yılında kurulan McKinsey İstanbul Ofisi, Türkiye’de faaliyet gösteren ilk, üst düzey yönetim danışmanlığı şirketidir. Yıllardır gerçekleştirmekte olduğumuz çalışmalar ve projeler sayesinde Türkiye ekonomisindeki ve çalışma kültüründeki önemli konulara ilişkin kapsamlı bilgi birikimi elde ettik.

Dünya standartlarında, deneyimli yönetim danışmanlarından oluşan bir kadro oluşturmayı amaçlıyoruz. Ofisimiz, farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda müşteriye hizmet vermiştir:

Telekomünikasyon
Finans hizmetleri
Grup Şirketler/Holdingler
Başlıca kamu sektörü girişimleri için (bankacılık sistemi reformu, enerji ve telekom sektörlerinin yeniden yapılandırılması ve genel özelleştirme gündemi gibi) resmi ve bağımsız düzenleyiciler
Türkiye’deki sektörler ile ilgilenen çok uluslu şirketler

Sivil toplum kuruluşları
Danışmanlarımızın %90’ından fazlası, (hem McKinsey’de hem de McKinsey öncesinde) uluslararası çalışma deneyimi olan ve/veya akademik geçmişi başarılarla dolu Türklerden oluşmaktadır. Danışmanlarımızın %60'ı yurtdışındaki prestijli okullardan Master ve Doktora derecelerine sahiptir.

TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ

McKinsey, 1995’te İstanbul Ofisi’ni açmadan önceki dönemde, 1980’lerin ortasında, Türkiye’nin Avrupa Birliği başvurusunu şekillendirmesine yardımcı olmuştur.

2000’lerin başında, İstanbul Ofisi’nin danışman kadrosu 30 kişiye ulaşmış ve Türkiye’nin otomotiv sektörünün standartlarını iyileştirmekten, Türkiye’nin en karlı bankası için bir genişleme programı yürütülmesine; Türkiye’nin en büyük televizyon üreticisinin yeniden yapılandırılmasından, grup şirketlerin insan kaynaklarının yönetimine ve kurumsal yönetişime uzanan bir proje çeşitliliği sağlanmıştır.

2003 yılından itibaren, Atina, İtalya ve Tel Aviv Ofisleri ile gerçekleştirilen ortaklıklar sayesinde, lokal başarılar temel alarak, bölgedeki müşterilere destek sağlanmış; böylece hem müşterilere hem de danışmanlara daha geniş bir topluluğun desteği ve rehberliği sunulmuştur. İstanbul Ofisi, 2014 yılı itibarı ile daha geniş bir bölgeye bağlı kalsa da Akdeniz Bloğu’ndan (Mediterranean Complex) ayrılmıştır.

Kaynak: http://www.mckinsey.com.tr/

Son Güncelleme: 18.10.2019 15:01
Mckinsey  Yönetim danışmanlığı 

YORUMLAR