Memede lap nedir?

Memede lap nedir?
SağlıkA- | A+
11.10.2018 20.40

Tıp dilinde lenfadenopati (Lap), lenf bezlerinin şişmesi ve büyümesidir. Vücudun bir çok bölgesinde bulunan lenf bezleri, bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bakteri ve zararlı mikroorganizmalara karşı savaşarak, oluşabilecek rahatsızlıkları önleyicidir.

Enfeksiyon ve rahatsızlık durumunda, rahatsızlığın meydana geldiği bölgede kendini şişlik ve ağrılarla belli ederler. Lenf bezlerinin büyümesi genellikle enfeksiyon rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilir.

Yapılan muayene ve ultrason gibi çeşitli araştırma yöntemleri sonucunda “aksillerde lap saptandı” tanısına sık rastlanır. Lap olarak anlatılmak istenen lenfadenopati yani lenf bezlerindeki şişliktir.

Diş çürüğü, bakteriyel enfeksiyon gibi durumlarda oluşabilen lenfadenopati, kanser gibi ciddi rahatsızlıklardan ötürü de meydana gelebilmektedir. Boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenf bezi şişliği ele gelmesiyle farkedilir. Ele gelen kitlenin ağrılı mı yoksa ağrısız mı olduğu gibi detaylar şişliğin tanısında oldukça önemlidir.

Lenf bezlerinin aşırı büyümeye başladığı durumlarda meydana gelmeye başlayan Lenfadenopati (Lap) iki ihtimalli olayları da beraberinde getirir. İlk olarak büyümüş olan lenf bezlerinin topladığı yabancı maddeler yok olur. Yabancı maddeler böylelikle vücut içerisine giremezler.

Bu durum tıp dilinde Fizyolojik Lap olarak adlandırılır. Bir diğer ihtimal ise lenf bezleri tarafından tutulan maddelerin kontrol edilemeyecek hale gelmesi ve lenf bezlerinden sıyrılarak vücuda temas etmesi durumudur. Bu tür durumlarda düşük bir ihtimal ile iltihap ya da kanser gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Lenfadenopati (Lap) enfeksiyon, otoimmun hastalıklar, ilaçlara karşı vücudun gösterdiği reaksiyonlar, sarkoidoz ve amiloidoz gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Teşhis edilmesi için el ile muayene olmanız yeterlidir. Ayrıca ileri seviye Lap rahatsızlıklarında görüntüleme araçlarından da yararlanılabilir.

Lap’ın kanser olup olmadığının kesin bir cevabı ise yoktur. Eğer lap sorunu yaşıyorsanız uzman bir doktora muayene olmanız ve vakit kaybetmemeniz önemlidir.

Tedavisi

Lenf bezlerindeki şişliğin tedavisi, neden olan etkene göre değişkenlik gösterir. Enfeksiyondan kaynaklı ise ona göre bir tedavi yöntemi izlenir. Ancak kimi zaman lenfadenopati, kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Tanı için kan sayımı, periferik yayma gibi bir çok farklı çeşitte tahlil ve testler uygulanır. Bezelerdeki şişliğin altında yatan neden saptandıktan sonra tedaviye geçilir.

Son Güncelleme: 11.10.2018 20:48
Lenf  Enfeksiyon 

YORUMLAR