Mengene nedir?

Mengene nedir?
30.11.2018 16.46

Üzerinde çalışılacak parçayı sıkıca tutmaya yarayan bir alettir. Marangozculuk ve demircilikte kullanılır. Dokumacılıkta kumaşların gerilmesi için kullanılan mengeneler olduğu gibi, susam, zeytin, üzüm vs. sıkılmasında kullanılan preslere de mengene denir.

Bu aletlerdeki sıkıştırma herhangi bir motor vasıtasıyla olmayıp, bir vida sistemi yardımıyla yapılır. Esas itibariyle hepsi aynı olmakla beraber, birçok mengene çeşiti vardır.

Bunlardan en çok kullanılanı demirci, tornacı gibi metal işleriyle uğraşanların, işleyecekleri parçayı tutturdukları demirci mengenesidir.

Bir diğeri ise marangozların veya mobilyacıların tutkalla yapıştırdıkları parçaları sıkıştırdıkları marangoz mengenesidir.

Ayrıca kumaş mengenesi, pah mengenesi, pimli mengene, kambura mengenesi, ayaklı mengene gibi daha başka çeşitleri de vardır.

Marangozlar tutkalla yapıştırdıkları parçaları kuruyuncaya kadar mengeneyle sıkıştırırlar böylece daha sağlam yapıştırmış olurlar. Kumaş dokuma endüstrisinde ise yeni dokunmuş kumaşların gerilmesi için mengeneler kullanılır.

Mengeneler yapı olarak üç parçadan meydana gelir:

1. Gövde: Mengenenin sabit olan parçası olup, üzerinde bir vida yuvası ve sıkıştırılacak maddeyi tutacak sabit bir sıkıştırma yüzeyi vardır.

2. Vidalı kısım: Sabit gövde üzerindeki vida deliğine uygun ve sıkıştırılacak eşyayı tutacak, hareketli sıkıştırma parçasını hareket ettiren bir vidadan müteşekkildir.

3. Vida kolu veya sıkıştırma kolu: Vidayı döndürmeye yarayan, ekseriya vidaya geçmeli olan parçadır. Mengenelerde sıkıştırma işi, vidalı kısmın vida kolu (mengene kolu) veya başka bir sistemle döndürülmesiyle gerçekleşir.

Vidanın her tam döndürülmesi sonucunda vida, bir vida adımı kadar ilerleyerek, tutturulan parçayı sıkıştırır. Vida kolunun uzun olması ve kolu çeviren kimsenin kuvveti nispetinde daha fazla bir sıkıştırma olayı meydana gelir.

Mengenenin sıkıştırıldıktan sonra gevşememesi ise, vida ile vida yuvası arasındaki sürtünme kuvvetinin büyüklüğü sebebiyledir.

Sözlükte "mengene" ne demek?

1. Onarma, işleme, düzeltme gibi işlemlerin uygulanacağı nesneyi, sıkıştırıp istendiği gibi tutmaya yarayan bir çeşit sıkıştırıcı aygıt.2. Yağını ya da suyunu çıkarmak için ürünleri sıkmaya yarayan aygıt ya da araç, sıkmaç, pres.

Mengene kelimesinin ingilizcesi

n. press, vice, clamp, cramp, crampiron, crampon, crampoon, mill, viseKöken: Yunanca

Son Güncelleme: 18.10.2019 11:25
Demirci  Metal  Crampon  Crampoon  Mill 

YORUMLAR