Migren Ağrıları Belirtileri ve Tedavileri

Migren Ağrıları Belirtileri ve Tedavileri
SağlıkA- | A+
28.10.2019 14.20

Migren nedir? Migren tedavisi nasıl olur. Migren ağrıları nasıl çözülür. Migren ilaçları neler. Migren kimlerde görülür. Migrenin sebepleri belirtileri nelerdir.

Migren En Çok Neden Gençlerde Görülüyor

Migrenin, nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin çeşitli kombinasyonlarda eşlik ettiği ataklar şeklinde ortaya çıkan bir baş ağrısı bozukluğudur.

Fiziksel aktivite ile şiddetlenen nadir baş ağrılarından olan migren, tipik baş ağrısı tek taraflı, zonklayıcı, orta – ağır şiddettedir. Hastaların yüzde 90’ında bulantı görülürken yaklaşık üçte bir hastada kusma da olur.

Bu rahatsızlığı çeken hastaların çoğu duyularda duyarlılaşma yaşar.Bunlar ışık gibi ses veya kokuya karşı aşırı duyarlılık şeklinde ortaya çıkar ve karanlık çok aşırı sessiz bir odada daha rahat hissederler.İlaç uygulanmadıysa ağrı atağı genellikle 24 saat içinde sonlanır.Migren tanısı baş ağrısı özelliklerinin ve ilişkili diğer belirtilerin geriye dönük olarak hasta tarafından doktora anlatılmasına dayanır.Migren Tedavi Edilebilir bir Hastalık’mıdır ?

Migrenin tedavi edilebilir olup, tedavi planı hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Hastanın tüketmiş olduğu gıdalardan tutunda, atak sıklığı, günlük yaşam aktivitelerini etkileme düzeyi, çalışma ortamının stresi veya mesleği, çekmiş olduğu ağrı atakların şiddeti ve eşlik eden diğer hastalıkları gibi faktörler değerlendirilerek ilaçların yan etki profilleri de göz önünde bulundurulup o hastaya uygun tedavi planı yapılmaktadır.

Bazı hastalarda sadece aura şeklinde ağrı olmadan ortaya çıkabilirken bazı hastalarda ağrı o kadar şiddetlidir ki hiçbir şey yapamaz hale gelirler.Stres de günümüzde ağrı için çok önemli bir tetikleyici faktör olduğundan kişilerin stresle baş etme yöntemleri ve gevşeme tekniklerini öğrenmelerinde faydalı olacaktır.Düzenli Spor Serotonini Artırır Ağrı Ataklarını Azaltır

Ağrı ataklarının sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişir.

Düzenli spor yapmak, hobi gibi rahatlatıcı aktivitelerin serotonin salgısını artırdığı ve metabolizma üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülürse uygun dozlarda (kişiyi çok yormamaya dikkat ederek çünkü; yorgunluk ve aşırı fiziksel aktivite de ağrıyı tetikler) yapılması yararlı olacaktır.

Ağrıyı birçok etken veya yiyecek v.b. tetikleyebilmektedir.Kişinin kendi ağrısını tetikleyen şeyi tespit etmesi ve uzak durması en doğru yapılacak olgudur.

Migren’i Tetikleyici Faktörler Neler

En önemli tetikleyici faktörler, migrenin sebepleri;

İş veya özel hayatın stresi,kadınlarda adet dönemleri,aşırı ve dengesiz hareketlilik,açlık,yüksek nem,yorgunluk,çok ya da az uyuma,lodoslu havalar,yüksek irtifa,tüketilen gıdalara dikkat etmeme,kokular,peynirler,turunçgiller ve türevi gıdalardır.Migren En Çok Kimlerde Görülür ?

Migren’in aslında yaşı yoktur yani çocuklarda da görülen bir hastalıktır.

Genellikle okul çağında görülmeye başlar ve erişkinlik döneminde artış gösterir. Epizodik karın ağrısı ve kusma atakları olan bir çocukta ileride baş ağrıları ortaya çıkabilir.

Migren, sadece tek başına bütün olarak bir hastalık olsada yanında epilepsi, panik atak, depresyon gibi birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalıkla birlikte görülebilir.

Son Güncelleme: 28.10.2019 14:20
Migren ağrıları  Migren belirtileri  Migren hastalığı  Sağlık bilgileri  Migren tedavisi. 

YORUMLAR