Muskat nedir

Muskat nedir
02.10.2019 15.20

Muskat hint mutfağından bizim yemek kültürümüze kadar gelen bir baharat çeşididir. Muskat, son zamanlarda Türkiye'de hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır. Zeytin büyüklüğünde olan muskat, bir ceviz çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bizim bildiğimiz kabuklu ceviz ve Hindistan cevizi ile aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Keskin bir tada sahip olan muskat adını umman'ın başkenti olan muskat şehrinden almaktadır.

Hint mutfağında daha çok kullanılan muskat, sadece yemeklerin tadını değiştirmekle kalmaz, aynı zamada sağlık için de yararlıdır.

Muskat Nasıl Kullanılır?

Muskat doğru şekilde kullanıldığı zaman sağlığınıza sayısız faydalar sağlar. Özellikle Hindistan'da yetiştirilen muskat Hollanda ve Türkiye'de son zamanlarda popülerliğini arttırmıştır. Tazesi Türkiye'de bulunmayan muskatı aktarlardan toz halinde satın alabilirsiniz.

Muskatın tazesini yemeklerinize rendeleyerek kullanabilir, tozunu da yemeklerde tatlılarda, içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Muskatı nasıl kullanacağınızı öğrendiğinize göre muskatın faydalarından bahsetmeye başlayabiliriz. Muskat yemeklerin tatlıların ve içeceklerin lezzetine lezzet katmasının yanında sağlığınıza da bir çok fayda sağlar. Muskatın faydaları nelerdir diye merak etmeye başladıysanız hemen açıklayalım.

Muskatın Faydaları

 • Mide hastalıklarını tedavi eder. Muskat ölçülü ve yeterli miktarda kullanıldığında mide ülseri ve gastrit problemlerine iyi gelir. Mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 • Muskatın cinsel arzuyu ve cinsel gücü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

 • İştah açıcı etkisi vardır. Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve yemek yedirmekte güçleniyorsanız yemeklerine ekleyeceğiniz bir kaşık muskat iştahının artmasını sağlayacaktır.

 • Antiseptiktir. Muskatı kışın düzenli olarak tüketirseniz grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanmanız zorlaşır. Kışın içeceklerinizde ve yemeklerinizde bir kaşık muskat kullanmak vücudunuzu mikroplardan arındıracak, hasta olmanızı engelleyecektir.

 • Bulantı ve kusmayı önler. Bulantı ve kusma gibi şikayetlerinizden muskat baharatı kullanarak kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Muskat zararlı mıdır? 

Muskat yeterli dozda kullanılması gereken bir baharat türüdür. Yüksek dozlarda kullanılan muskat sağlık açısından ciddi tehlikelere sebebiyet verebilmektedir.

Muskatın Zararları

 • Muskatın içecekleri lezzetlendirdiğinden bahsetmiştik. Ancak sütün içerisine katılan muskat sağlık açısından ciddi tehtit oluşturabilir. Süte muskat katıp içerseniz halüsilasyonlar görebilir, ciddi kalp rahatsızlıklarına kapı açabilirsiniz.

 • Baharat olarak az miktarda kullanılan muskat, zarar vermez aksine yukarıda verjiş olduğumuz faydaları sağlar. Ancak miktar olarak aşırıya kaşıldığında;

 • Mide rahatsızlıkları, Delirme

 • Ruhsal problemler

 • Halisilasyonlar görme,

 • İdrar yapamama,

 • Kabızlık ve beyin hasarı gibi ciddi sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir.

Son Güncelleme: 18.10.2019 00:17
Muskat  Muskat  Yiyecek  Besin  Önem  Vitamin  Muskat kullanılır  Muskatın faydaları  Muskatın zararları 

YORUMLAR