Nadia Murad Kimdir?

Nadia Murad Kimdir?
07.10.2018 11.54

Nadia Murad 1993 yılında Irakta, sincar yakınların da ki kojo adında bir köyde dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin kızı olan nadia,  19 yaşındayken Irak’ta IŞİD tarafından kaçırılan 6300 kadından biri oldu. 

IŞİD tarafından kaçırılan Nadia Murad’a aylarca işkence edildi, vücudunda sigaralar söndürüldü ve kaçmak istediğinde defalarca tecavüze uğradı.

Nadia 12 ay süren zulümden, kilitli tutuldukları evden kaçmayı başardı ve komşu bir ailenin yardımıyla mülteci kampına gönderildi.  Ailesi katledilen ve büyük bir zulme uğrayan Nadia Murad, mülteci kampındayken İnsan Hakları mahkemesine ve gerekli kuruluşlara başvurular yapmaya başladı.  

İnsan ticareti ve çatışması konusunda birçok kuruluşta farkındalık yaratmayı başaran Nadia Avrupa’ya yerleşti. Nadia’nın savunuculuk çalışması onu bölgesel ve küresel siyasi liderlerle ve dünyanın dört bir yanından insanlarla tanıştırdı.  Nadia birçok tehdit almasına rağmen kendisini soykırım, tecavüz ve insan ticareti konularında farkındalık yaratmak ve mağdurlara yardımcı olmak üzere çalışmaya adadı.

Hayatını ve kaçırıldığı sırada yaşadıklarını anlattığı “Son Kız: Esaretim ve İslam Devleti’ne Karşı Mücadelem” isimli kitabını 2017 yılında yayımladı.

Nadia Murad uluslararası toplumla ilgili hayal kırıklığı artması sonucu “Nadia Girişimi” isminde bir vakıf kurdu. Vakıf, Ezidi insaların haklarını savunmak ve onlara yardım etmek amacını taşıyor.

2016 yılında birçok başarılarının karşılığını almaya başladı.Avrupa Konseyi Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, Birinci Niyet Elçisi Mağdurlarını Saygınlığının İnsan Ticareti ve Birleşmiş Milletler Elçiliği ve Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne hak gösterildi. 

2016 yılında Nobel Barış Ödülü adaylığı başlatıldı ve 5 Ekim 2018 tarihinde ise dünyada büyük önem arz eden Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu.

Son Güncelleme: 07.10.2018 11:54
Nadia  Ezidi  Nobel barış ödülü 

YORUMLAR